ឯកឧត្តម ប៉ា ប៉ុណ្ណារ៉ាដា បានចូលរួមធ្វើបទបង្ហាញស្តីពី “សិទ្ធិសេរីភាពសមាគម និងអង្គការមិនមែនរាជរដ្ឋាភិបាលក្រោមរដ្ឋធម្មនុញ្ញនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា” ក្នុងវេទិកាស្តីពីភាពជាដៃគូរវាងរាជរដ្ឋាភិបាល និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល លើកទី៦ ក្រោមប្រធានបទ “សិទ្ធិសេរីភាពសមាគម និងអង្គការមិនមែនរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងបរិបទនីតិរដ្ឋនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា”
រាជធានីភ្នំពេញ៖ តាមការចាត់តាំងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ឯកឧត្តម ប៉ា ប៉ុណ្ណារ៉ាដា សមាជិកគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានចូលរួមធ្វើបទបង្ហាញស្តីពី “សិទ្ធិសេរីភាពសមាគម និងអង្គការមិនមែនរាជរដ្ឋាភិបាលក្រោមរដ្ឋធម្មនុញ្ញនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា” ក្នុងវេទិកាស្តីពីភាពជាដៃគូរវាងរាជរដ្ឋាភិបាល និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល លើកទី៦ ក្រោមប្រធានបទ “សិទ្ធិសេរីភាពសមាគម និងអង្គការមិនមែនរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងបរិបទនីតិរដ្ឋនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា” ដែលរៀបចំឡើងដោយក្រសួងមហាផ្ទៃ នាថ្ងៃទី១១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ នៅទីស្តីការក្រសួងមហាផ្ទៃ។
វេទិកានេះរៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងពង្រឹង និងលើកកម្ពស់លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ និងនីតិរដ្ឋ ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះធានាដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច-សង្គម ប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាបន្ន ជាពិសេស ដើម្បីលើកស្ទួយសិទ្ធិសេរីភាពសមាគម និងអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល ព្រមទាំងរួមគ្នាពិភាក្សា ពិគ្រោះយោបល់ និងពង្រឹងភាពជាដៃគូរវាងរាជរដ្ឋាភិបាល និងអង្គការសង្គមស៊ីវិលឱ្យមានភាពល្អប្រសើរថែមទៀត៕

H.E. Pa Ponnarada Presented “Freedom of Associations and Non-Governmental Organisations under the Constitution of the Kingdom of Cambodia” in the 6th Forum on Partnership between the Royal Government and Civil Society Organisations under the Theme “Freedom of Associations and Non-Governmental Organisations in the Context of the Rule of Law in the Kingdom of Cambodia”
Phnom Penh: HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), assigned HE Pa Ponnarada, a CHRC member, to present “Freedom of Associations and Non-Governmental Organisations under the Constitution of the Kingdom of Cambodia” in the 6th Forum on Partnership between the Royal Government and Civil Society Organisations under the Theme “Freedom of Associations and Non-Governmental Organisations in the Context of the Rule of Law in the Kingdom of Cambodia” organised by the Ministry of Interior on 11 December 2024 at its office.
The forum aims to strengthen and promote democracy and the rule of law, which serve as the foundation for achieving sustainable and inclusive socio-economic growth. In particular, it seeks to promote the rights and freedoms of associations and non-governmental organisations. Additionally, it aims to facilitate discussions, consultations, and collaboration between the Royal Government and civil society organisations to further improve their partnership.