ឯកឧត្តម ស្រ៊ាង ចិន្ដា ចូលរួមជាវាគ្មិននៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាតុមូលក្រោមប្រធានបទ «ការការពារនិងការតស៊ូមតិសិទ្ធិមនុស្សនៅកម្ពុជា»
ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្ដ្រី និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) បានចាត់តាំងឯកឧត្តម ស្រ៊ាង ចិន្ដា សមាជិក គ.ស.ម.ក. ឱ្យចូលរួមជាវាគ្មិននៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាតុមូលក្រោមប្រធានបទ «ការការពារនិងការតស៊ូមតិសិទ្ធិមនុស្សនៅកម្ពុជា» តាមសំណើរបស់ប្រធានវិទ្យាស្ថានប្រជាធិបតេយ្យកម្ពុជា (CID) ដែលកិច្ចពិភាក្សានេះបានប្រព្រឹត្តទៅនាថ្ងៃទី១៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ នៅសណ្ឋាគារ RIVA ខេត្តព្រះសីហនុ។ កិច្ចពិភាក្សានេះ រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងបង្កើនការយល់ដឹងរបស់យុវជនអំពីសិទ្ធិជាមូលដ្ឋាននិងបទដ្ឋានសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិ បង្កើនភាពអង់អាចនិងការចូលរួមរបស់យុវជនក្នុងកិច្ចការសាធារណៈ ព្រមទាំងផ្ដល់ជាវេទិកាមួយសម្រាប់ចែករំលែកនូវគំនិតនិងបទពិសោធទាក់ទងនឹងសិទ្ធិមនុស្សនិងលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ។
នៅក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ស្រ៊ាង ចិន្ដា បានចូលរួមចែករំលែកអំពីសិទ្ធិសេរីភាពជាមូលដ្ឋានរបស់មនុស្ស លិខិតបទដ្ឋានសិទ្ធិមនុស្សជាតិនិងអន្តរជាតិ រួមទាំងគោលការណ៍ក្នុងការប្រើប្រាស់ ឬអនុវត្តសិទ្ធិសេរីភាពជាមូលដ្ឋានទាំងនោះ។ បន្ថែមលើនេះ ឯកឧត្តមក៏បានបង្ហាញពីកិច្ចខិតប្រឹងប្រែងជាច្រើនរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការគោរពតាមគោលការណ៍នៃលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ព្រមទាំងការលើកកម្ពស់និងការការពារសិទ្ធិមនុស្សនៅកម្ពុជា ដោយសង្កត់ធ្ងន់លើតួនាទីនិងភាកិច្ចរបស់ គ.ស.ម.ក. ដែលជាសេនាធិការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលលើវិស័យសិទ្ធិមនុស្ស។
ជាចុងក្រោយ បន្ទាប់ពីបានឆ្លើយតបនឹងសំណួរជាច្រើនរបស់អ្នកចូលរួម ឯកឧត្តម បានស្នើឱ្យអ្នកចូលរួមទាំងអស់ខិតខំសិក្សាស្រាវជ្រាវបន្ថែមទៀតអំពីគោលការណ៍និងលិខិតបទដ្ឋានសិទ្ធិមនុស្សជាតិនិងអន្ដរជាតិ ហើយរាល់ការតស៊ូមតិដើម្បីសិទ្ធិសេរីភាព ក៏ដូចជាការប្រើប្រាស់សិទ្ធិសេរីភាព ត្រូវស្ថិតនៅក្នុងព្រំដែនដែលច្បាប់បានកំណត់ ពោលគឺ មិនត្រូវប៉ះពាល់ដល់សិទ្ធិសេរីភាពអ្នកដទៃ សន្ដិសុខនិងសណ្ដាប់សាធារណៈ ប្រពៃណីទំនៀមទម្លាប់ល្អរបស់ជាតិ និងសុខភាពសាធារណៈ ជាដើម៕

His Excellency Sreang Chenda Participated in Roundtable Discussion on “Protection and Advocacy of Human Rights in Cambodia”
His Excellency Keo Remy, Senior Minister and President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), designated His Excellency Sreang Chenda, a member of the CHRC to participate as a speaker in a roundtable discussion on “Protection and Advocacy of Human Rights in Cambodia” at the request of the Director of the Cambodian Institute for Democracy (CID), which took place on 17 June 2024, at Riva Hotel, Sihanoukville. The forum aims to raise youth awareness of fundamental rights and international human rights standards, empower youth to participate in public affairs, and provide a platform for sharing ideas and experiences related to human rights and democracy.
On that occasion, His Excellency Sreang Chenda discussed the fundamental human rights and freedoms, the national and international human rights standards, as well as the principles for implementing or exercising these rights. He also highlighted the Royal Government’s efforts to uphold the principles of democracy and promote and protect human rights, emphasising the role and responsibilities of the CHRC as the Royal Government’s human rights staff.
Finally, after responding to questions from the participants, he requested all of them to conduct further research on national and international human rights principles and norms. Additionally, he stressed that any advocacy for rights and freedoms and the exercise of rights and freedoms had to be done within the legal framework, without infringing on the rights and freedoms of others, security and public order, good traditions and customs of the nation, public health, and other relevant considerations.