លោកជំទាវ អ៊ុច និពន្ធ អនុប្រធានគណៈកម្មការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) បានអនុញ្ញាតឱ្យក្រុមការងារនៃអង្គការសហគមន៍ឥន្ទធនូកម្ពុជាចូលជួបពិភាក្សាការងារ
តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានគណៈកម្មការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) លោកជំទាវ អ៊ុច និពន្ធ អនុប្រធាន គ.ស.ម.ក. បានអនុញ្ញាតឱ្យក្រុមការងារនៃអង្គការសហគមន៍ឥន្ទធនូកម្ពុជា (ROCK) ដឹកនាំដោយ កញ្ញា លី ពិសី ប្រធានសម្របសម្រួលនៃសហគមន៍ ROCK ចូលជួបពិភាក្សាការងារ នាព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ៨រោច ខែកត្តិក ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ព.ស.២៥៦៩ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ នៅសាលប្រជុំ គ.ស.ម.ក.។
កិច្ចជំនួបនេះ មានគោលបំណងក្នុងការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាង គ.ស.ម.ក. និងសហគមន៍ ROCK ក្នុងការលើកកម្ពស់សិទ្ធិអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នានៅកម្ពុជា។ តំណាងអង្គការសហគមន៍ RoCK ក៏បានរាយការណ៍ជូនពីវឌ្ឍនភាពនៃកិច្ចការស្រាវជ្រាវរបស់ខ្លួនស្តីពី “សារៈប្រយោជន៍ផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចនៃការទទួលបានសមភាពច្បាប់អាពាហ៍ពិពាហ៍សម្រាប់គូស្រករភេទដូចគ្នា” ក៏ដូចជាកាវវិវត្តថ្មីៗពាក់ព័ន្ធនឹងសិទ្ធិសហគមន៍អ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នានៅកម្ពុជា ផងដែរ។
លោកជំទាវ បានលើកឡើងថា ការធ្វើកិច្ចការស្រាវជ្រាវនេះជាគំនិតផ្ដួចផ្ដើមដ៏ល្អ និងជាជំហានដំបូងក្នុងការសិក្សាស្រាវជ្រាវដែលនឹងបង្ហាញទិន្នន័យជាលក្ខណៈវិទ្យាសាស្ត្រអំពីការចូលរួមចំណែកនៃសហគមន៍អ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នាក្នុងសង្គមកម្ពុជា។ ការសិក្សាស្រាវជ្រាវនេះ នឹងចូលរួមក្នុងការផ្លាស់ប្តូរផ្នត់គំនិតពីការរើសអើងនានាចំពោះអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា ហើយគ.ស.ម.ក. នៅតែបន្តគាំទ្រ និងសហការជាមួយសហគមន៍ ROCK ក្នុងការលើកកម្ពស់ និងការពារសិទ្ធិអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា៕

Representing HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), HE Ouch Nipon, CHRC Vice President, welcomed a working group of the Rainbow Community Kampuchea (RoCK), led by Miss Ly Pisey, RoCK Coordinator, for work discussion on Thursday morning, 13 November 2025, at the CHRC meeting hall.
This meeting aims to strengthen cooperation between the CHRC and RoCK in promoting LGBT rights in Cambodia. The RoCK representative reported the progress of their research on “the economic benefits of achieving legal marriage equality for same-sex couples,” as well as recent developments related to the rights of the LGBT community in Cambodia.
HE [Ouch Nipon] said that conducting this research is a good initiative and the first step in research, which will present scientific data about the contribution of the LGBT community to Cambodian society. This research will contribute to changing the mindset of discrimination against LGBT individuals, and the CHRC always supports and collaborates with the RoCK in promoting and protecting the LGBT rights.