ឯកឧត្តម អ៊ិត រ៉ាឌី អញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបើក និងបិទសិក្ខាសាលាថ្នាក់ជាតិស្តីពី “សិទ្ធិមានសេរីភាព” នៅថ្ងៃទី២០-២១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥
ភ្នំពេញ៖ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឱ្យ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា(គ.ស.ម.ក.) ឯកឧត្តម អ៊ិត រ៉ាឌី អនុប្រធាន គ.ស.ម.ក. បានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបើកនិងបិទសិក្ខាសាលាថ្នាក់ជាតិស្តីពី “សិទ្ធិមានសេរីភាព” ក្រោមកិច្ចសហការរៀបចំរវាងគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពជា និងការិយាល័យឧត្តមស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំកម្ពុជា(OHCHR) ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់ចៅក្រម ព្រះរាជអាជ្ញាមកពីតំបន់សាលាឧទ្ធរណ៍ចំនួន ៦ (រួមមានសាលាឧទ្ធរណ៍ភ្នំពេញ កណ្ដាល កំពង់ស្ពឺ តាកែវ ព្រៃវែង និងកំពង់ឆ្នាំង) មេធាវីស្ម័គ្រចិត្តសិទ្ធិមនុស្ស ព្រមទាំងមន្រ្តីរាជការ គ.ស.ម.ក. សរុបប្រមាណ ៤០នាក់។
សិក្ខាសាលានេះបានប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេលពីរ ចាប់ថ្ងៃទី២០-២១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ នៅសណ្ឋាគារ សាន់ អែន មូន រីវើសាយ រាជធានីភ្នំពេញ ក្នុងគោលបំណង (១) ពង្រឹងការអនុវត្តជាក់ស្ដែងនៃបទដ្ឋានជាតិនិងអន្តរជាតិ ស្ដីពីសិទ្ធិមានសេរីភាពក្នុងចំណោមតួអង្គយុត្តិធម៌ក្នុងការអនុវត្តការងារប្រចាំថ្ងៃ (២) រួមចំណែកក្នុងការបង្កើតនូវវិធីសាស្រ្តដែលមានលក្ខណៈស៊ីសង្វាក់ក្នុងចំណោមចៅក្រម ព្រះរាជអាជ្ញា និងមេធាវី ដើម្បីធានាការអនុវត្តសិទ្ធិមានសេរីភាពដែលមានសង្គតិភាព ក្នុងប្រព័ន្ធយុត្តិធម៌ (៣) កំណត់វិធានការដែលអាចមានក្នុងការកាត់បន្ថយភាពចង្អៀតណែនក្នុងពន្ធនាគារ ស្របពេលជាមួយគ្នានោះ ក៏ធានាបទដ្ឋានច្បាប់ទាក់ទងនឹងការឃុំខ្លួនបណ្ដោះអាសន្ន អនុវត្តគោលការណ៍ដាក់ទោសទណ្ឌដោយសមស្រប និងបង្កើនការប្រើជម្រើសជំនួសការឃុំខ្លួន។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះផងដែរ ឯកឧត្ដម អ៊ិត រ៉ាឌី បានគូសបញ្ជាក់ថា៖ “ច្បាប់អន្តរជាតិ និងច្បាប់ជាតិកម្ពុជាធានានូវគោលការណ៍ដែលថា ជនត្រូវចោទត្រូវតែមានសេរីភាព ហើយការឃុំខ្លួនបណ្ដោះអាសន្នអាចត្រូវបានអនុញ្ញាតតែក្នុងករណីលើកលែង និងបំពេញតាមលក្ខខណ្ឌជាក់លាក់មួយចំនួន។ ចៅក្រមគួរតែវាយតម្លៃដោយប្រុងប្រយ័ត្នលើករណីរបស់បុគ្គលនីមួយៗ ដើម្បីកំណត់ថាតើលក្ខខណ្ឌជាក់លាក់ទាំងនោះត្រូវបានបំពេញដែរឬទេ និងផ្ដល់នូវការសម្អាងហេតុផ្នែកច្បាប់ឱ្យបានរឺងមាំ នៅពេលដែលសម្រេចលើការឃុំខ្លួនបណ្ដោះអាសន្ន”។
អង្គសិក្ខាសាលាទាំងមូលក៏បានចែករំលែកនូវចំណេះដឹងតាមរយៈការធ្វើបទបង្ហាញពាក់ព័ន្ធនឹង (១) ច្បាប់និងបទដ្ឋានអន្តរជាតិ ស្ដីពីសិទ្ធិមានសេរីភាព និងការឃុំខ្លួន (២) ការឃុំខ្លួននិងសិទ្ធិមានសេរីភាពដែលមានចែងក្នុងច្បាប់កម្ពុជា (៣) ស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ននៃកន្លែងឃុំឃាំងនៅកម្ពុជា (៤) យុត្តិធម៌សម្រាប់កុមារ៖ នីតិវិធីបង្វែរ និងការផ្ដល់នីតិសម្បទាឡើងវិញ។ ជាមួយគ្នានេះ សិក្ខាសាលាក៏បានផ្តល់វេទិកាជូនសិក្ខាកាមក្នុងការពិភាក្សាជាក្រុមលើករណីសិក្សា ដើម្បីទទួលបាននូវការចែករំលែកនូវបទពិសោធនានានិងបញ្ហាប្រឈមក្នុងការអនុវត្តជាក់ស្តែងព្រមទាំងលើកឡើងនូវធាតុចូលសម្រាប់ជាដំណោះស្រាយសមស្របផងដែរ។
ជាចុងក្រោយ ឯកឧត្តម បានវាយតម្លៃខ្ពស់ និងកោតសរសើរដល់សិក្ខាកាមដែលមានភាពសកម្មក្នុងការចូលរួមចែករំលែកបទពិសោធ និងធាតុចូលសម្រាប់ការពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់ឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព៕

HE Ith Rady presided over the opening and closing ceremonies of the national seminar on “The Right to Freedom,” 20-21 October 2025.
Representing HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), HE Ith Rady, CHRC Vice President, presided over the opening and closing ceremonies of the national seminar on “The Right to Freedom” under the cooperation between the CHRC and the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights in Cambodia (OHCHR), with the participation of approximately 40 individuals, including judges, prosecutors from 6 courts of appeal (Phnom Penh, Kandal, Kampong Speu, Takeo, Prey Veng, and Kampong Chhnang), volunteer human rights lawyers, and CHRC civil servants.
The seminar was held over two days from 20-21 October 2025, at Sun and Moon Riverside Hotel, Phnom Penh, to (1) strengthen the practical implementation of national and international standards for the right to freedom among justice actors in the performance of their daily work, (2) contribute to the development of a consistent approach among judges, prosecutors, and lawyers to ensure the consistent implementation of the right to freedom in the justice system, (3) identify possible measures to reduce prison overcrowding, while at the same time ensuring legal standards regarding pre-trial detention, implementing appropriate sentencing principles, and increasing the use of alternatives to detention.
Taking this opportunity, HE Ith Rady emphasised that, “International law and Cambodian national law guarantee the principle that the charged shall be free, and pre-trial detention may only be permitted in exceptional cases and if certain conditions are met. Judges should carefully assess each individual’s case to determine whether those specific conditions are met and provide solid legal facts when deciding pre-trial detention.”
Throughout the seminar, knowledge was exchanged via presentations covering (1) international laws and standards for the right to freedom and detention, (2) detention and the right to freedom under Cambodian law, (3) the present condition of detention facilities in Cambodia, and (4) juvenile justice focusing on diversion and rehabilitation procedures. At the same time, the seminar also provided a platform for participants to collaborate in groups, discussing case studies to exchange experiences, address practical challenges, and propose suitable solutions.
Finally, he highly appreciated and praised the participants for their enthusiastic involvement in exchanging experiences and providing inputs to further enhance law enforcement efficiency.