ឯកឧត្តម ប៉ា ប៉ុណ្ណារ៉ាដា សមាជិក គ.ស.ម.ក. បានចូលរួមក្នុងកិច្ចសន្ទនាកម្ពុជា-ជប៉ុន ស្តីពីសិទ្ធិមនុស្ស លើកទី១៣ នៅទីស្តីការក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ
រាជធានីភ្នំពេញ៖ តាមការចាត់តាំងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ឯកឧត្តម ប៉ា ប៉ុណ្ណារ៉ាដា សមាជិក គ.ស.ម.ក. និង លោក ដុក ដុំ មន្ត្រី គ.ស.ម.ក. បានចូលរួមក្នុងកិច្ចសន្ទនាកម្ពុជា-ជប៉ុន ស្តីពីសិទ្ធិមនុស្ស លើកទី១៣ ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅនាថ្ងៃទី២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីស្តីការក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ព្រមទាំងមានការអញ្ជើញចូលរួមពីតំណាងក្រសួងមហាផ្ទៃ ក្រសួងយុត្តិធម៌ ក្រសួងព័ត៌មាន គណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត និងតំណាងប្រតិភូជប៉ុន។
កិច្ចសន្ទនានេះមានគោលបំណងក្នុងការពិភាក្សា និងផ្លាស់ប្តូរយោបល់ស្តីពីការវិវត្តនៃស្ថានភាពសិទ្ធិមនុស្សនៅកម្ពុជា ចាប់ពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ រហូតដល់បច្ចុប្បន្ន ដោយផ្តោតលើផ្នែកសំខាន់ៗ រួមមាន៖ (១) លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ (២) សេរីភាពបញ្ចេញមតិ ប្រមូលផ្តុំ និងសមាគម (៣) សេរីភាពសារព័ត៌មាន និងសិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មាន (៤) ការបោះឆ្នោតដោយសេរី និងយុត្តិធម៌ (៥) កំណែទម្រង់តុលាការ និងកម្មវិធីជំនួយផ្លូវច្បាប់ (៦) ការការពារសិទ្ធិជនងាយរងគ្រោះ (ស្ត្រី កុមារ ជនមានពិការភាព និងក្រុមអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា) និង (៧) កិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ៕

HE Pa Ponnarada, CHRC Member, Participated in the 13th Cambodia-Japan Human Rights Dialogue at the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation
Phnom Penh: HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), assigned two CHRC members, HE Pa Ponnarada and Mr Duk Dom, to participate in the 13th Cambodia-Japan Human Rights Dialogue, which took place on 29 August 2025, at the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, and with the participation of the representatives from the Ministry of Interior, Ministry of Justice, Ministry of Information, National Election Committee, and representatives of the Japanese delegation.
The dialogue aims to discuss and exchange views on the development of the human rights situation in Cambodia from September 2023 to the present time, focusing on key areas including (1) democracy; (2) freedom of expression, assembly and association; (3) freedom of the press and the right to information; (4) free and fair elections; (5) judicial reform and legal aid programmes; (6) protection of the rights of vulnerable groups (women, children, people with disabilities, and LGBT groups); and (7) international cooperation.