លោកជំទាវ ឡុង សូនីតា ចូលរួមថ្លែងសុន្ទរកថាបើកក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ «តស់ចូលរួមសកម្មភាពដើម្បី SDGs»
ភ្នំពេញ៖ តាមការចាត់តាំងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) លោកជំទាវ ឡុង សូនីតា អនុប្រធាន គ.ស.ម.ក. បានថ្លែងសុន្ទរកថាបើកក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ «តស់ចូលរួមសកម្មភាពដើម្បី SDGs» ដែលមានវត្តមានចូលរួមពី លោក Nagase Kensuke ភារធារីនៃស្ថានទូតជប៉ុនប្រចាំកម្ពុជា លោកស្រី Sandra Bernklau តំណាង UNFPA Cambodia និងលោក Endo Fumihiko នាយកគ្រប់គ្រង AEON Mall (Cambodia) Co. Ltd. និងភ្ញៀវកិត្តិយសពីតំណាងក្រសួងស្ថាប័នរាជរដ្ឋាភិបាល ស្ថាប័នអប់រំ សង្គមស៊ីវិល និងវិស័យឯកជន នាថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ នៅផ្សារទំនើប អ៊ីអន ម៉ល មានជ័យ រាជធានីភ្នំពេញ។ កម្មវិធីនេះ គឺជាព្រឹត្តិការណ៍លើកទី៣ ក្រោមកិច្ចសហការរវាងផ្សារទំនើប អ៊ីអន ម៉ល នៅកម្ពុជា និងអង្គការសហប្រជាជាតិប្រចាំកម្ពុជា ដែលបានឆ្លុះបញ្ចាំងការប្តេជ្ញាចិត្ត ក្នុងការលើកកម្ពស់ការអប់រំ និងកិច្ចសន្ទនាជុំវិញគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះ លោកជំទាវ ឡុង សូនីតា បានថ្លែងសុន្ទរកថាបើក ដោយគូសបញ្ជាក់ថា ក្រោមការដឹកនាំរបស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបន្តគោលនយោបាយនិងយុទ្ធសាស្រ្តអភិវឌ្ឍន៍ជាតិរបស់ខ្លួន ដែលស្របតាមរបៀបវារៈគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ឆ្នាំ២០៣០ ក្រោមស្មារតី “មិនទុកនរណាម្នាក់ចោលឡើយ”។ ការណ៍នេះ បានរំលេចពីការលើកកម្ពស់សិទ្ធិមនុស្ស និងការកសាងសមភាពកាលានុវត្តភាពសម្រាប់ប្រជាជន។ ទន្ទឹមនេះ លោកជំទាវបានលើកឡើងពីកិច្ចខិតខំរបស់ គ.ស.ម.ក. ក្នុងកិច្ចសហការជាមួយក្រសួងស្ថាប័ន និងដៃគូពាក់ព័ន្ធ ក្នុងការជំរុញការលើកកម្ពស់ និងការការពារសិទ្ធិមនុស្ស ដើម្បីសម្រេចបានគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពឆ្នាំ២០៣០ រួមមាន (១) ការពង្រឹងក្របខណ្ឌច្បាប់និងស្ថាប័នក្នុងការការពារក្រុមងាយរងគ្រោះ (២) ការបន្តកិច្ចខិតខំក្នុងការបញ្រ្ជាបសិទ្ធិមនុស្សក្នុងគោលនយោបាយអភិវឌ្ឍន៍ (៣) ការបន្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយយន្តការអង្គការសហប្រជាជាតិ និងសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិ និង (៤) ការលើកកម្ពស់ការចូលរួមជាសាធារណៈរបស់ក្រុមងាយរងគ្រោះ៕

HE Long Sonita Delivered Opening Speech at the event “Let’s Join SDGs Movement.”
Phnom Penh: HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), assigned HE Long Sonita, CHRC Vice President, to deliver an opening speech at the event “Let’s Join the SDGs Movement,” with the participation of Mr Nagase Kensuke, Chargé d’ Affaires of the Embassy of Japan to Cambodia, Ms Sandra Bernklau, Representative of UNFPA-Cambodia, and Mr Endo Fumihiko, Managing Director of AEON Mall (Cambodia) Co. Ltd., and distinguished guests from the Royal Government ministries and institutions, educational institutions, civil society, and the private sector on 31 October 2025 at AEON Mall, Meanchey, Phnom Penh. This marks the third occasion of cooperation between AEON Mall Cambodia and the United Nations in Cambodia, highlighting the country’s dedication to advancing education and dialogue related to the Sustainable Development Goals.
Taking this opportunity, she stated that, under the leadership of Samdach Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, the Royal Government of Cambodia continues its national development policies and strategies, which are in line with the United Nations’ 2030 Agenda for Sustainable Development, under the spirit of “leaving no one behind.” This highlighted the promotion of human rights and the building of equal opportunities for all.
She also emphasised the CHRC’s work alongside relevant ministries, institutions, and partners to promote and safeguard human rights in order to meet the 2030 Sustainable Development Goals. This includes (1) enhancing the legal and institutional frameworks to protect vulnerable groups; (2) maintaining efforts to integrate human rights into development policies; (3) sustaining collaboration with United Nations and international human rights bodies; and (4) encouraging public involvement of vulnerable communities.