លោកជំទាវ ម៉េង មុនីរួត្ន ចូលរួមក្នុងកិច្ចសន្ទនាអាស៊ានស្ដីពី “ការធ្វើឱ្យអាស៊ីអាគ្នេយ៍ក្លាយជាតំបន់គ្មានទារុណកម្ម ឆ្នាំ២០២៤”
ឥណ្ឌូណេស៊ី៖ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា(គ.ស.ម.ក.) ក្នុងនាមតំណាងកម្ពុជាប្រចាំគណៈកម្មការអន្តររដ្ឋាភិបាលអាស៊ានទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្ស (AICHR-អាយឆា) បានចាត់លោកជំទាវ ម៉េង មុនីរួត្ន សមាជិកា គ.ស.ម.ក. ចូលរួមកិច្ចសន្ទនាអាស៊ានក្រោមប្រធានបទ “ការធ្វើឱ្យអាស៊ីអាគ្នេយ៍ក្លាយជាតំបន់គ្មានទារុណកម្ម ឆ្នាំ២០២៤” នៅថ្ងៃទី២០-២១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ នៅទីក្រុងបានទែន ប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ី តបតាមការអញ្ជើញពីតំណាងឥណ្ឌូណេស៊ីប្រចាំអាយឆា។ កិច្ចសន្ទនាមានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់តំណាងប្រទេសសមាជិកអាស៊ានប្រចាំអាយឆា អង្គភាពតាមវិស័យអាស៊ាន រដ្ឋសមាជិកអាស៊ាន ក្រសួងយុត្តិធម៌ពីបណ្តាប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន ក្រសួងការបរទេសនៃប្រទេសមាជិកអាស៊ាន ស្ថាប័នសិទ្ធិមនុស្សជាតិ អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងអង្គភាពអង្គការសហប្រជាជាតិផងដែរ។
ក្នុងកិច្ចសន្ទនានេះ លោកជំទាវ ម៉េង មុនីរួត្ន បានគូសបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាចូលរួមយ៉ាងសកម្មជាមួយយន្តការសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិនិងតំបន់អាស៊ាន ហើយកម្ពុជាបានផ្តល់សច្ចាប័នលើសន្ធិសញ្ញាសិទ្ធិមនុស្សចំនួន៨ ក្នុងចំណោម៩ ក្នុងនោះ កម្ពុជាបានចូលជារដ្ឋភាគីនៃ អនុសញ្ញាស្តីពីការប្រឆាំងនឹងការធ្វើទារុណកម្ម ការប្រព្រឹត្តមកលើខ្លួន ឬទណ្ឌកម្មឯទៀត ដែលឃោរឃៅ អមនុស្សធម៌ ឬបន្ទោកបន្ទាប (CAT Convention) នៅឆ្នាំ១៩៩២ ហើយរដ្ឋធម្មនុញ្ញនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាមាត្រា ៣៨ ហាមឃាតជាពិសេសចំពោះការធ្វើទារុណកម្ម និងការព្យាបាទដទៃទៀត។ ហើយប្រកាសថា ចម្លើយសារភាពដែលកើតទ្បើងពីការបង្ខិតបង្ខំតាមផ្លូវកាយក្តី តាមផ្លូវចិត្តក្តី មិនត្រូវទុកជាភស្តុតាងបញ្ជាក់អំពីពិរុទ្ធភាពទេ។
កិច្ចសន្ទនាអាស៊ាននេះ គឺជានេះជាសកម្មភាពរួមរវាងអាយឆា និងវេទិកាបណ្តាញស្ថាប័នជាតិសិទ្ធិមនុស្សអាស៊ីអាគ្នេយ៍ (SEANF) ក្នុងភាពជាដៃគូជាមួយនឹងមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការអនុវត្តច្បាប់ហ្សាការតា (JCLEC) និងក្រសួងការបរទេសនៃប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ី និងគាំទ្រដោយគណៈកម្មការសិទ្ធិមនុស្សអូស្ត្រាលី និងស្ថានទូតស្វីសនៅទីក្រុងហ្សាការតា។ កិច្ចសន្ទនានេះ មានគោលបំណងផ្តល់នូវវេទិកាសម្រាប់ការចែករំលែកវិធានការនានា និងការកសាងសមត្ថភាពរបស់តួអង្គពាក់ព័ន្ធ ក្នុងការប្រើប្រាស់គោលការណ៍ Mendez ពិធីសារអ៊ីស្តង់ប៊ុល និងវិធានបាងកក ដោយប៉ូលីស និងភាគីពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀត៕

HE Meng Moniruoth Participated in the ASEAN Dialogue in “Realising Southeast Asia as a Torture-Free Region, 2024”
Indonesia: HE Senior Minister Keo Remy, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), on behalf of the Cambodian Representative to the ASEAN Intergovernmental Commission on Human Rights (AICHR), assigned HE Meng Moniruoth, a member of the CHRC, to participate in the ASEAN Dialogue in “Realising Southeast Asia as a Torture-Free Region, 2024” on 20-21 August 2024, in Banten, Indonesia, at the invitation of the Indonesian Representative to AICHR. The dialogue was attended by Representatives of ASEAN Member States to AICHR, ASEAN Sectoral Bodies, ASEAN Member States, the Ministries of Justice from ASEAN Member States, the Ministries of Foreign Affairs of ASEAN Member States, national human rights institutions, civil society organisations and the United Nations Bodies.
In the dialogue, HE Meng Moniruoth emphasised that Cambodia actively participates in human rights mechanisms internationally and in the ASEAN region; it has ratified eight out of nine human rights treaties in which it became a State Party acceding to the Convention against Torture, Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CAT Convention) in 1992; and Article 38 of the Constitution of the Kingdom of Cambodia prohibits, especially, torture and other ill-treatment, declaring that confessions obtained by physical or mental force shall not be admissible as evidence of guilt.
The ASEAN dialogue is a joint activity between AICHR and the Southeast Asian National Human Rights Institution Forum (SEANF) in partnership with the Jakarta Centre for Law Enforcement Cooperation (JCLEC) and the Indonesian Ministry of Foreign Affairs, and with support of the Australian Human Rights Commission and the Swiss Embassy in Jakarta. The dialogue aims to provide a forum for sharing measures and building capacity of stakeholders in the application of the Mendez Principles, the Istanbul Protocol and the Bangkok Rules by the police and other stakeholders.