ឯកឧត្តម ស្រ៊ាង ចិន្ដា និងឯកឧត្តម សុភារិន វាស្នា ចូលរួមសន្និសីទអន្តរជាតិ និងវេទិកាតុមូលប្រចាំឆ្នាំរបស់អាយឆាស្ដីពីសិនិទ្ធភាពសង្គម (Cohesive Societies)
សឹង្ហបុរី៖ តាមការចាត់តាំងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) និងជាតំណាងប្រទេសកម្ពុជាប្រចាំគណៈកម្មការអន្តររដ្ឋាភិបាលអាស៊ានទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្ស (អាយឆា) ឯកឧត្តម ស៊្រាង ចិន្ដា និងឯកឧត្តម សុភារិន វាស្នា សមាជិក គ.ស.ម.ក. បានទៅចូលរួមសន្និសីទអន្តរជាតិលើកទី៣ និងវេទិកាតុមូលប្រចាំឆ្នាំរបស់អាយឆាស្ដីពីសិនិទ្ធភាពសង្គម (Cohesive Societies) នាថ្ងៃទី២៤-២៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ នៅប្រទេសសឹង្ហបុរី។
សន្និសីទអន្តរជាតិលើកទី៣ រៀបចំឡើងដោយសាលាសិក្សាអន្តរជាតិ S. Rajaratnam (RSIS) ក្នុងគោលបំណងផ្ដល់ជាវេទិកាមួយដល់គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ក្នុងការពិភាក្សានិងចែករំលែកទស្សនៈ និងបទពិសោធល្អៗ ដើម្បីកសាងសុខដុមនីយកម្មក្នុងសង្គមពហុវប្បធម៌។ រីឯវេទិកាតុមូលប្រចាំឆ្នាំរបស់អាយឆានិងវិទ្យាស្ថាន Yusof Ishak (ISEAS) រៀបចំឡើងដោយអាយឆាសឹង្ហបុរី ដើម្បីផ្ដល់ឱកាសក្នុងការផ្ដាស់ប្ដូរមតិយោបល់ស្ដីពីការលើកកម្ពស់សុខដុមនីយកម្មសាសនា ដែលជាការខិតខំប្រឹងប្រែងមួយក្នុងការរួមចំណែកលើកកម្ពស់ភាពធន់ និងសិនិទ្ធភាពសង្គមក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។
ជាការរួមចំណែក និងឆ្លើយតបទៅនឹងវត្ថុបំណងនៃវេទិកាតុមូលខាងលើ ឯកឧត្តម ស្រ៊ាង ចិន្ដា បានបង្ហាញពីសុខដុមនីយកម្មសាសនាក្នុងសង្គមកម្ពុជា ដែលកើតឡើងដោយសារមានការប្ដេជ្ញាចិត្តផ្នែកនយោបាយដ៏មុតមាំ និងការអនុវត្តជាក់ស្ដែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការលើកកម្ពស់ការអត់ឱន ការគោរពគ្នាទៅវិញទៅមក និងសន្ដិសហវិជ្ជមានផ្នែកសាសនា។ តាមរយៈការប្ដេជ្ញាចិត្តនេះ ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូបអាចប្រណិប័តន៍ជំនឿសាសនារបស់ខ្លួនដោយសេរី ទោះបីរដ្ឋធម្មនុញ្ញនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានចែងថា «ព្រះពុទ្ធសាសនាជាសាសនារបស់រដ្ឋ»។ តួយ៉ាង បងប្អូនខ្មែរ-ឥស្លាម មានសិទ្ធិពេញលេញក្នុងការអនុវត្តនិងថែរក្សាអត្តសញ្ញាណវប្បធម៌របស់ខ្លួន ហើយរាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានអនុញ្ញាតឱ្យសិស្សានុសិស្ស និងនិស្សិតខ្មែរ-ឥស្លាម ស្លៀកសម្លៀកបំពាក់បែបសាសនារបស់ខ្លួននៅគ្រប់កម្រិតសិក្សានិងគ្រឹះស្ថានសិក្សា រួមទាំងការថតរូបសម្រាប់ធ្វើអត្តសញ្ញាណបណ្ណ និងឯកសារផ្លូវការផ្សេងៗ។ បន្ថែមលើនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានគាំទ្រ និងផ្ដល់តួនាទីជាថ្នាក់ដឹកនាំសំខាន់ៗដល់សមាជិកសមាជិកានៃសហគមន៍ខ្មែរ-ឥស្លាម ទាំងនៅថ្នាក់ជាតិនិងនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិ។ នៅតាមព្រលានយន្ដហោះ មន្ទីរពេទ្យ សណ្ឋាគារ រោងចក្រ និងផ្សារធំៗជាដើម សុទ្ធតែមានកន្លែងប្រណិប័តន៍សាសនា។ ជាងនេះទៀត អំឡុងពេលនៃការរីករាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក៏បានអនុញ្ញាតឱ្យបញ្ចុះសពខ្មែរ-ឥស្លាម តាមបែបប្រពៃណីសាសនារបស់ខ្លួន ដោយមិនចាំបាច់គោរពតាមវិធានការសុខាភិបាល ដែលតម្រូវឱ្យបូជាសពនោះឡើយ៕

HE Sreang Chenda and HE Sophearin Veasna Attended AICHR’s Annual International Conference and Roundtable on Cohesive Societies
Singapore: HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC) and Cambodia’s Representative to the ASEAN Intergovernmental Commission on Human Rights (AICHR), assigned HE Sreang Chenda and HE Sophearin Veasna, CHRC members, to attend the AICHR’s 3rd International Conference and Annual Roundtable on Cohesive Societies on 24-27 June 2025 in Singapore.
The 3rd International Conference was organised by the S. Rajaratnam School of International Studies (RSIS) with the aim of providing a platform for all stakeholders to discuss and share views and good experiences to build harmony in a multicultural society, and the Annual AICHR and Yusof Ishak Institute (ISEAS) Roundtable, hosted by AICHR-Singapore, was held to provide an opportunity for sharing views on fostering religious harmony, which is an effort to support the development of resilient and cohesive societies across Southeast Asia.
In alignment with the goals of the aforementioned roundtable, HE Sreang Chenda demonstrated the religious harmony present in Cambodian society, which has developed through the firm political dedication and effective actions taken by the Royal Government of Cambodia to encourage tolerance, mutual respect, and harmonious religious coexistence. Thanks to this dedication, every citizen is able to freely observe their religious faiths, despite the Constitution of the Kingdom of Cambodia stating “Buddhism is the state religion.” For example, Khmer-Muslims are fully entitled to practise [their religion] and preserve their cultural identity. The Royal Government permits Khmer-Muslim students to wear their religious attire across all educational levels and institutions, including in photographs for ID cards and other official documents.
In addition, the Royal Government has actively supported the Khmer-Islamic community by appointing its members to key leadership positions at both national and sub-national levels. Places of worship are available in airports, hospitals, hotels, factories, and major markets. Furthermore, during the COVID-19 outbreak, the Royal Government of Cambodia permitted Khmer-Muslims to conduct burials according to their religious traditions, without being obliged to follow the health protocols that mandated cremation.