ឯកឧត្ដម ប៉ា ប៉ុណ្ណារ៉ាដា សមាជិកគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានចូលរួមក្នុងកិច្ចពិគ្រោះយោបល់របស់អាយឆា លើកទី២
ឯកឧត្ដម ប៉ា ប៉ុណ្ណារ៉ាដា សមាជិកគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានចូលរួមក្នុងកិច្ចពិគ្រោះយោបល់របស់អាយឆា លើកទី២ ស្តីពីសិទ្ធិទទួលបានការអភិវឌ្ឍ ដើម្បីលើកកម្ពស់សហគមន៍អាស៊ាន៖ ការសម្រេចបាននូវមាត្រា៣៥ នៃសេចក្តីប្រកាសសិទ្ធិមនុស្សអាស៊ានឆ្នាំ២០១២ និងកិច្ចពិគ្រោះយោបល់ថ្នាក់តំបន់របស់អាយឆា ដើម្បីផ្តល់ការគាំទ្រ ក្នុងការបង្កើតផែនការការងារ៥ឆ្នាំរបស់អាយឆា ឆ្នាំ២០២៦-២០៣០។
គូឡាឡាំពួរ៖ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា និងជាតំណាងប្រទេសកម្ពុជាប្រចាំអាយឆា បានចាត់តាំង ឯកឧត្ដម ប៉ា ប៉ុណ្ណារ៉ាដា សមាជិកគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា និងជាតំណាងរងប្រទេសកម្ពុជាប្រចាំអាយឆា និងលោកស្រី ភាព ស្រីទូច សមាជិកគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ឱ្យចូលរួមក្នុងកិច្ចពិគ្រោះយោបល់របស់អាយឆា លើកទី២ ស្តីពីសិទ្ធិទទួលបានការអភិវឌ្ឍ ដើម្បីលើកកម្ពស់សហគមន៍អាស៊ាន៖ ការសម្រេចបាននូវមាត្រា៣៥ នៃសេចក្តីប្រកាសសិទ្ធិមនុស្សអាស៊ានឆ្នាំ២០១២ និងកិច្ចពិគ្រោះយោបល់ថ្នាក់តំបន់របស់អាយឆា ដើម្បីផ្តល់ការគាំទ្រ ក្នុងការបង្កើតផែនការការងារ៥ឆ្នាំរបស់អាយឆា ឆ្នាំ២០២៦-២០៣០ ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី២៨-២៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីក្រុងគូឡាឡាំពួរ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។
ចំពោះកិច្ចពិគ្រោះយោបល់លើកទី២ ស្តីពីសិទ្ធិទទួលបានការអភិវឌ្ឍ គឺមានគោលបំណង (១) កំណត់អត្តសញ្ញាណបញ្ហាប្រឈម និងការលានុវត្តភាព ដើម្បីសម្រេចបានសិទ្ធិទទួលបានការអភិវឌ្ឍ (២) ពន្យល់បន្ថែមពីខ្លឹមសារបទដ្ឋាននៃសិទ្ធិទទួលបានការអភិវឌ្ឍ ដែលមានចែងក្នុងសេចក្តីប្រកាសសិទ្ធិមនុស្សអាស៊ាន និង (៣) ទទួលបាននូវធាតុចូល សម្រាប់សេចក្តីព្រាងបឋមនៃសេចក្តីប្រកាសអាស៊ាន ស្តីពីការលើកកម្ពស់សន្តិភាព កំណើនប្រកបដោយបរិយាបន្ន ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព និងសិទ្ធិទទួឡបានការអភិវឌ្ឍ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ កិច្ចពិគ្រោះយោបល់ថ្នាក់តំបន់របស់អាយឆា ដើម្បីផ្តល់ការគាំទ្រ ក្នុងការបង្កើតផែនការការងារ៥ឆ្នាំរបស់អាយឆា ឆ្នាំ២០២៦-២០៣០ គឺមានគោលបំណងក្នុងការកំណត់នូវបញ្ហាប្រឈមគន្លឹះ និងការលានុវត្តភាព ក្នុងការជំរុញនូវតួនាទីរបស់អាយឆា សម្រាប់ផែនការការងារ៥ឆ្នាំរបស់អាយឆា ឆ្នាំ២០២៦-២០៣០។
ព្រឹត្តិការណ៍ទាំង២នេះ មានការអញ្ជើញចូលរួមពីអាយឆា តំណាងស្ថាប័នអាស៊ានតាមវិស័យ ស្ថាប័នសិទ្ធិមនុស្សជាតិ អង្គការសង្គមស៊ីវិល លេខាធិការដ្ឋានអាស៊ាន និងភាគីពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗទៀត៕

HE Pa Ponnarada, CHRC member, participated in the 2nd AICHR consultation on the right to development to enhance the ASEAN community:
HE Pa Ponnarada, CHRC member, participated in the 2nd AICHR consultation on the right to development to enhance the ASEAN community: the realisation of Article 35 of the 2012 ASEAN Human Rights Declaration (AHRD) and the AICHR regional consultations to provide support in the development of AICHR’s five-year work plan 2026-2030.
Kuala Lumpur: HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC) and Cambodia’s Representative to AICHR, appointed HE Pa Ponnarada, CHRC member and Cambodia’s Deputy Representative to AICHR, and Ms Pheap Sreytouch, CHRC member, to participate in the 2nd AICHR Consultation on the Right to Development to Enhance the ASEAN Community: the realisation of Article 35 of the 2012 AHRD and the AICHR regional consultations to provide support in the development of AICHR’s five-year work plan 2026-2030, which took place on 28-29 April 2025 in Kuala Lumpur, Malaysia.
The 2nd Consultation on the Right to Development aims to (1) identify challenges and opportunities for realising the right to development, (2) further explain the content of the norms of the right to development as stated in the AHRD, and (3) obtain input into the preliminary draft of the ASEAN Declaration on Promoting Peace, Inclusive Growth, Sustainable Development and the Right to Development.
Meanwhile, AICHR’s regional consultations to provide support in developing AICHR’s five-year work plan 2026-2030 aim to identify key challenges and opportunities for promoting the AICHR role for its five-year work plan 2026-2030.
These two events were attended by participants from AICHR, representatives of ASEAN sectoral bodies, national human rights institutions, civil society organisations, the ASEAN Secretariat, and other relevant parties.