ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី កែវ រ៉េមី និង ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ជា សុមេធី បានអញ្ជើញរួមគ្នាចុះសួរសុខទុក្ខ សំណេះសំណាល និងពិនិត្យស្ថានភាពសិទ្ធិមនុស្សនៅ មជ្ឈមណ្ឌលទាំងបីក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រសួង ស.អ.យ.
ខេត្តកណ្ដាល៖ នៅព្រឹកថ្ងៃទី៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) និង ឯកឧត្តម ជា សុមេធី រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា (ក្រសួង ស.អ.យ.) អមដំណើរដោយថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្រ្តីរាជការនៃ គ.ស.ម.ក. និងក្រសួង ស.អ.យ. ព្រមទាំងតំណាងអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារ និងរដ្ឋបាលខេត្តកណ្ដាល ចុះសួរសុខទុក្ខ សំណេះសំណាល និងពិនិត្យស្ថានភាពសិទ្ធិមនុស្ស នៅមជ្ឈមណ្ឌលទាំងបីក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រសួង ស.អ.យ. រួមមាន មជ្ឈមណ្ឌលជាតិព្យាបាល និងស្តារនីតិសម្បទាអ្នកញៀនគ្រឿងញៀន មណ្ឌលយុវនីតិសម្បទា និងមជ្ឈមណ្ឌលថែទាំ និងស្ដារនីតិសម្បទាជនវិបល្លាសស្មារតី ដែលបាននិងកំពុងផ្ដល់សេវាព្យាបាល និងថែទាំ និងស្ដារនីតិសម្បទាដល់ជនរងគ្រោះសរុបចំនួន ២ ៦២៤ នាក់ ស្រី ២៧៧ នាក់ មានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុងភូមិបារគូ ឃុំបារគូ ស្រុកកណ្ដាលស្ទឹង ខេត្តកណ្ដាល។
ថ្លែងនៅក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី បានសម្ដែងនូវការកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះឯកឧត្តម ជា សុមេធី រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួង ស.អ.យ. ជាថ្នាក់ដឹកនាំគំរូ ឈ្លាសវៃ យល់ពីសុខទុក្ខកូនចៅ ដឹកនាំប្រកបដោយព្រហ្មវិហារធម៌ និងមានឆន្ទៈមោះមុតក្នុងការចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការដឹកនាំ និងអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ ជាពិសេសការលើកកម្ពស់ និងការការពារសិទ្ធិជាមូលដ្ឋាន សិទ្ធិទទួលបានការអប់រំ ព្រមទាំងផ្ដល់ការបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈដល់បងប្អូនដែលរស់នៅក្នុងមជ្ឈមណ្ឌលដែលស្ថិតក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រសួង។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានវាយតម្លៃជាវិជ្ជមានចំពោះការគ្រប់គ្រងមជ្ឍមណ្ឌលទាំងបី និងបានផ្ដាំផ្ញើដល់ថ្នាក់ដឹកនាំ មន្រ្តី និងបុគ្គលិកស្ម័គ្រចិត្តនៃមជ្ឈមណ្ឌលទាំងបីឱ្យបន្ដយកចិត្តទុកដាក់លើតួនាទីភារកិច្ចរបស់ខ្លួនប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ និងត្រូវចៀសវាងដាច់ខាតនូវរាល់ការប្រព្រឹត្តអំពើមិនគប្បី អមនុស្សធម៌ បន្ថោកបន្ទាប ឬការរំលោភបំពានណាមួយទៅលើសិទ្ធិរបស់ពួកគេ ដើម្បីកុំឱ្យមានផលប៉ះពាល់ដល់ស្ថាប័ន និងប្រទេសជាតិ។ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រីក៏បានផ្ដល់ឱវាទណែនាំដល់ជនរងគ្រោះដែលកំពុងទទួលសេវាពីមជ្ឈមណ្ឌលទាំងបីឱ្យខិតខំគោរពបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុង ស្ដាប់តាមការណែនាំរបស់មន្រ្តី និងត្រូវប្តេជ្ញាចិត្ត និងជំនះលើរាល់ឧបសគ្គ ក្នុងការកែប្រែខ្លួនឱ្យក្លាយជាពលរដ្ឋល្អ កូនល្អ សម្រាប់សង្គមជាតិ និងគ្រួសារ ព្រមទាំងត្រូវឈប់ប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន បញ្ឈប់សកម្មភាពប្រើអំពើហិង្សា បងតូច បងធំ ដែលជាការបង្កនូវភាពចលាចល ធ្វើអោយបាត់បង់សណ្តាប់ធ្នាប់ក្នុងសង្គម និងនាំអោយភ្ញៀវទេសចរ មានការភ័យខ្លាចដែលនាំឲ្យសេដ្ឋកិច្ចសង្គម និងគ្រួសារមានការថយចុះ។ ក្នុងឱកាសនោះដែរ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី បានគោរពថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងខ្ពង់ខ្ពស់ជូនដល់ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន និងសម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន សែន ព្រមទាំងរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងអាណត្តិទី៧ ក្រោមការដឹកនាំរបស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលតែងតែយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ក្នុងការលើកកម្ពស់វិស័យសិទ្ធិមនុស្សនៅប្រទេសកម្ពុជាឱ្យកាន់តែមានលក្ខណៈល្អប្រសើរ ក្រោមស្មារតី «ការមិនទុកនរណាម្នាក់ឲ្យនៅឯកោ (Leave No One Behind) រងគ្រោះ ស្លាប់ដោយដាច់បាយនោះឡើយ និងប្រកាន់យកគោលការណ៍បុរេសកម្ម (ដោយត្រូវធ្វើការងារបង្ការមុន កុំឱ្យមានបញ្ហាកើតឡើង)» ពោលគឺប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ត្រូវមានសិទ្ធិដូចគ្នាក្នុងការទទួលបានការការពារ និងសេវាសង្គមផ្សេងៗ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី បានបញ្ជាក់ផងដែរថា កន្លងមក គ.ស.ម.ក. និងក្រសួង ស.អ.យ. បានសហការរួមគ្គ្នាយ៉ាងល្អ ទាំងផ្លូវការ និងក្រៅផ្លូវការ ក្នុងរៀបចំឱ្យមានយន្តការការចុះពិនិត្យស្ថានភាពសិទ្ធិមនុស្សជាប្រចាំ តាមមជ្ឈមណ្ឌល ឬអង្គការ ដែលស្ថិតក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ក្រសួង ស.អ.យ. និងចុះអង្កេតតាមរយៈការទទួលបានបណ្តឹង និងសហការក្នុងការស្វែងរកមជ្ឈមណ្ឌល មណ្ឌល ឬអង្គការ ក្នុងការជួយដល់កូនតាមម្តាយនៅពន្ធនាគារ និងអនីតិជន ដែលគ្មានទីពឹង។
ទន្ទឹមនឹងនោះ សម្រាប់ទិសដៅ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបន្ត គ.ស.ម.ក. និងក្រសួង ស.អ.យ. នឹងចុះដាក់ប្រអប់បណ្តឹងរបស់ គ.ស.ម.ក នៅតាមមជ្ឈមណ្ឌលទាំង៣ខាងលើ និងសិក្សាលើការចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា (MOU)រវាង អគ្គនាយកដ្ឋានស៊ើបអង្កេត និងអប់រំសិទ្ធិមនុស្ស នៃ គ.ស.ម.ក និងវិទ្យាស្ថានជាតិសង្គមកិច្ច នៃក្រសួង ស.អ.យ. ក្នុងការចុះអប់រំផ្សព្វផ្សាយ ស្តីពី «សិទ្ធិមនុស្ស និងច្បាប់» ដល់និស្សិតដែលកំពុងសិក្សានៅក្នុងវិទ្យាស្ថាននោះ។
ជាចុងក្រោយ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី បានប្រគល់ជូននូវថវិកា គ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងឱសថមួយចំនួនជូនដល់មជ្ឈមណ្ឌលទាំង៣ក្នុងការប្រើប្រាស់ជាក់ស្តែង។ គណៈប្រតិភូទាំងអស់បានចុះពិនិត្យមើលស្ថានភាពការគ្រប់គ្រង និងការរស់នៅរបស់បងប្អូនជនរងគ្រោះទាំងបីមជ្ឈមណ្ឌល៕

Kandal province: On the morning of 5 March 2025, HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC) and HE Chea Somethy, Minister of Social Affairs, Veterans and Youth Rehabilitation (SVY), accompanied by the dignitaries and civil servants of the CHRC and the MoSVY, as well as representatives of the General Department of Prisons and Kandal Provincial Administration, visited three centres under the MoSVY, including the National Centre for Drug Treatment and Rehabilitation, Youth Rehabilitation Centre and Mental Rehabilitation Centre, all of which have been providing treatment and care and rehabilitation services to a total of 2,624 victims (277 females), located in Bar Kou village, Bar Kou commune, Kandal Stung district, Kandal province.
Delivering a speech on that occasion, HE Senior Minister Keo Remay praised HE Chea Somethy, Minister of the MoSVY, for being an exemplary and wise leader who prioritises the well-being of subordinates, demonstrates pious leadership, and makes significant contributions to national development, and specifically for the efforts in promoting and protecting fundamental rights, ensuring access to education, and providing vocational training to those in centers under the Ministry’s care. At the same time, he also positively assessed the management of the three centres and advised the dignitaries, officials and volunteers to fulfil their roles and responsibilities responsibly and to absolutely refrain from any acts of inhumanity, degradation, or rights violation, so as not to affect both the institution and the nation. Furthermore, he instructed the victims who are receiving services to adhere to the internal rules, follow the officials’ instructions, and be committed to overcoming all obstacles in order that they transform into responsible citizens and family members by abstaining from drug use and violent activities, such as gang involvement, which causes social unrest and fear among tourists, resulting in socio-economic decline and household instability. On that occasion, he expressed his deep gratitude to Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen and Samdech Kittiprittbandit Bun Rany Hun Sen and the Royal Government of the 7th mandate, under the leadership of Samdech Moha Bovor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, who always takes great care to promote the human rights sector in Cambodia, guided by the principle of “(Leave No One Behind),” ensuring that no one suffers from victimisation or starvation, and adhere to the proactive principle (by taking preventive measures first)” to guarantee that all citizens have equal access to protection and social services.
HE Senior Minister Keo Remy also stated that so far the CHRC and the MoSVY have collaborated effectively, both formally and informally, to establish mechanisms for routine visits aimed at monitoring the human rights situation in centres or organisations under MoSVY’s jurisdiction, and to conduct investigations upon receipt of complaints, and to work together to locate centres, or organisations that can provide support for children accompanying their mothers in prisons, and for helpless minors.
The CHRC and the MoSVY will install complaints boxes at the three mentioned centres to enhance their collaboration and future initiatives, and explore the possibility of signing a Memorandum of Understanding (MOU) between the General Department of Investigation and Human Rights Education of the CHRC and the National Institute of Social Affairs of the MoSVY, focusing on educating and raising awareness about “human rights and law” among students at the institute.
Finally, HE Senior Minister Keo Remy donated funds, food and medication to the three centres for daily use. The delegation inspected the management practices and living conditions of the victims at these centres.