ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន បានអញ្ជើញចូលរួមធ្វើបទបង្ហាញក្នុងសិក្ខាសាលាពិនិត្យលទ្ធផល នៃការអនុវ ត្តអនុសាសន៍យូភីអ (UPR) ជុំទី៣
ដោយមានការអនុញ្ញាតដ៍ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី រដ្ឋមន្រ្តីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្រ្តី និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា នៅព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ៥រោច ខែជេស្ឋ ឆ្នាំ ថោះ បញ្ចស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៨ ខែ មិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ ឯកឧត្តមកត្តា អ៊ន សមាជិកគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានអញ្ជើញចូលរួមធ្វើបទបង្ហាញក្នុងសិក្ខាសាលាពិនិត្យលទ្ធផល នៃការអនុវ
ត្តអនុសាសន៍យូភីអ (UPR) ជុំទី៣ របស់ប្រទេសកម្ពុជា តាមការអញ្ជើញរបស់មជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា “ម.ស.ម.ក” ។
សិក្ខាសាលានេះរៀបចំឡើងដោយមជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (“ម.ស.ម.ក”) ក្នុងគោលបំណង:
-ផ្តល់វេទិកាដល់តំណាងអង្គការសង្គមស៊ីវិលតាមវិស័យ ចូលរួម ពិភាក្សា និងឆ្លុះបញ្ចាំងលើលទ្ធផលនៃការតស៊ូមតិក្នុងដំណើរការពិនិត្យជាសកលតាមកាលកំណត់យូភីអជុំទី៣
-ពិនិត្យផ្ទៀងផ្ទាត់លើលទ្ធផលនៃការអនុវត្តអនុសាសន៍យូភីអតាមវិស័យ
-បង្កើតផែនការ ព្រមទាំងកំណត់បញ្ហាអាទិភាពពាក់ព័ន្ធនឹងអនុសាសន៍ថ្មីៗសម្រាប់ត្រៀមចូលរួមក្នុងដំណើរការយូភីអ ជុំទី៤ បន្ទាប់។
នៅក្នុងកម្មវិធីនោះ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន បានធ្វើបទបង្ហាញអំពីរបាយការណ៍ UPR ជុំទី៣ របាយការណ៍ UPR ពាក់កណ្តាលអាណត្តិ បញ្ហាប្រឈមនៃការរីករាលដាលនៃជម្ងឺ Covid-19 ជាសកល ដែលធ្វើឱ្យក្រសួងស្ថាប័ន វិស័យឯកជន និងប្រជាពលរដ្ឋ ត្រូវគោរពវិធានការសុខាភិបាល ដែលធ្វើឱ្យការអនុវត្តសកម្មភាពការងារជួបប្រទះនូវការលំបាក និងត្រូវការពេលវេលាសម្រាប់ការអនុវត្តបន្តទៀត ។
ឯកឧត្តម ក៏បានលើកឡើងអំពីផែនការសកម្មភាពបន្ត ដោយធ្វើការពង្រឹងពង្រីកការអនុវត្តតាមផែនការសកម្មភាពជាតិ ផែនការសកម្មភាពរបស់ក្រសួង ស្ថាប័ន និងតួនាទីភារកិច្ចរបស់ក្រសួងស្ថាប័ន ឱ្យមានតម្លាភាពនិងប្រសិទ្ធភាព៕

His Excellency Katta Orn, made a presentation at the workshop to review the results achieved in the implementation of the Cambodia’s universal periodic review (UPR) recommendations from the third cycle
With the permission from His Excellency Keo Remy, Minister Delegate attached to the Prime Minister, and President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), on the morning of Thursday, 8 June 2023, His Excellency Katta Orn, member of the CHRC, made a presentation at the workshop to review the results achieved in the implementation of the Cambodia’s universal periodic review (UPR) recommendations from the third cycle, at the invitation of the Cambodian Centre for Human Rights (CCHR).
This workshop was organised by the CCHR to:
– provide a forum for representatives of civil society organisations, according to their sector, to participate in discussions and reflect on the results of advocacy achieved in the third cycle of the UPR process;
– verify the results achieved in the implementation of the UPR recommendations according to their sector;
– develop plans and set priorities in relation to new recommendations in preparation for the fourth cycle of the UPR process.
During the workshop, His Excellency Katta Orn presented the third cycle of the UPR report, the mid-term UPR report, the challenges of the global COVID-19 epidemic, which makes ministries, institutions, the private sector and the public adhere to health measures; this makes the implementation of activities difficult and requires time for further implementation.
His Excellency [Katta Orn] also mentioned the next action plan by strengthening and expanding the transparent and effective implementation of the National Action Plan, the action plan, and the roles and responsibilities of the ministries and institutions.