ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី បានអញ្ជើញជាអធិបតី ក្នុងពិធីបើកកិច្ចពិគ្រោះយោបល់លើកទី២ជាមួយសង្គមស៊ីវិល
នៅព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ៦រោច ខែជេស្ឋ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី រដ្ឋមន្រ្តីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្រ្តី និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាអធិបតី បើកកិច្ចពិគ្រោះយោបល់លើកទី២ជាមួយសង្គមស៊ីវិលស្តីពីការតាមដានលើ “សេចក្តីសង្កេតសន្និដ្ឋានរបស់គណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្ស លើរបាយការណ៍តាមកាលកំណត់លើកទី៣-យេនឌ័រ ស្តីពីការអនុវត្តកតិកាសញ្ញាអន្តរជាតិស្តីពីសិទ្ធិពលរដ្ឋនិងនយោបាយ” ដែលសហការរៀបចំដោយគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា និងការិយាល័យឧត្តមស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំកម្ពុជា នៅសណ្ឋាគារសាន់ អែន មូន រីវើសាយ រាជធានីភ្នំពេញ។
កិច្ចពិគ្រោះយោបល់ រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណង (១)ពិភាក្សាអំពីផែនការអនុវត្តរបស់ក្រសួងពាក់ព័ន្ធ ទៅលើការអនុវត្តសេចក្តីសង្កេតសន្និដ្ឋានរបស់គណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សអង្គការសហប្រជាជាតិ ជាពិសេសផ្នែកសមភាពយេនឌ័រ ដោយគិតគូពីអនុសាសន៍មុនៗរបស់គណៈកម្មាធិការ ស្តីពីអំពើហិង្សាផ្អែកលើយេនឌ័រ (២)កំណត់តួនាទី និងពិភាក្សាអំពីការទទួលខុសត្រូវរបស់ អង្គការសង្គមស៊ីវិល (CSOs) ទីភ្នាក់ងារ អង្គការសហប្រជាជាតិ និងអ្នកពាក់ព័ន្ធដទៃទៀត ក្នុងការគាំទ្រផែនការអនុវត្តរបស់ ក្រសួងពាក់ព័ន្ធ និង(៣)ពិភាក្សាអំពីជំហានបន្ទាប់ទាក់ទងនឹងផែនការផ្សព្វផ្សាយ និងការអនុវត្ត រួមទាំងការផ្តល់អាទិភាពលើអនុសាសន៍តាមប្រធានបទដែលត្រូវជជែកពិភាក្សាបន្ត និងធ្វើ សកម្មភាពរួមគ្នា រួមទាំងយុទ្ធនាការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងដែលអាចរៀបចំដោយក្រសួង អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងស្ថាប័នអង្គការសហប្រជាជាតិ។
ឯកឧត្តម កែរ រ៉េមី បានលើកឡើងថា សមភាពយេនឌ័រនៅកម្ពុជាមានការរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ជាពិសេសការកើនឡើងនូវចំនួននិស្សិតស្រ្តីដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សានៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា។ បន្ថែមពីនេះ ឯកឧត្តម ក៏សង្កត់ធ្ងន់ថាវិស័យអប់រំគឺជាកត្តាចម្បងក្នុងការធានានូវសមភាពយេនឌ័រ និងប្រឆាំងនឹងអំពើហិង្សាលើស្រ្តីភេទ ដែលអាចធ្វើឱ្យគ្រប់គ្នាយល់ដឹងពីតម្លៃរបស់ស្រ្តីដែលពួកគាត់មានតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រតាមរយៈការផ្លាស់ប្តូរផ្នត់គំនិតអវិជ្ជមាននានាចំពោះស្រ្តី។
លោកជំទាវ ប៊ុនឈិត វាសនា អគ្គលេខាធិការក្រុមប្រឹក្សាជាតិកម្ពុជាដើម្បីស្ត្រី តំណាងរបស់លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៊ឹង កន្ថាផាវី បានមានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងកិច្ចការនារីបានធ្វើកិច្ចការជាច្រើនក្នុងការងារបញ្ជ្រាបយេនឌ័រ ការលុបបំបាត់អំពើហិង្សាក្នុងគ្រួសារ ការប្រយុទ្ធប្រឆាំងការជួញដូរស្រ្តី និងការលើកកម្ពស់សិទ្ធិស្ត្រី។
លោកស្រី Roueida El Hage តំណាងប្រចាំប្រទេសនៃការិយាល័យឧត្តមស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំកម្ពុជា ក៏បានលើកឡើងផងដែរថា កិច្ចពិគ្រោះយោបល់ជាមួយសង្គមស៊ីវិល និងអង្គភាពរដ្ឋគឺជាគំរូល្អដែលត្រូវបានលើកទឹកចិត្ត និងមានសារៈសំខាន់ណាស់ដែលយើងរួមគ្នាលើកកម្ពស់និងការពារសិទ្ធិមនុស្ស។ ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះ លោកស្រី ក៏បានបញ្ជ្រាបផងដែរនូវការអបអរសាទរខួបទី៧៥ នៃសេចក្តីប្រកាសជាសកលស្តីពីសិទ្ធិមនុស្ស ដែលរដ្ឋជាសមាជិកអង្គការសហប្រជាជាតិទាំងអស់ធ្វើការបេ្ដជ្ញាក្នុងការលើកកម្ពស់និងការការពារសិទ្ធិមនុស្ស។ លោកស្រីបានលើកឡើងថា OHCHR នឹងត្រៀមខ្លួនរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ជាន់ខ្ពស់នៅថ្ងៃទី១១-១២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ ពាក់ព័ន្ធនឹងសេចក្តីប្រកាសជាសកលស្តីពីសិទ្ធិមនុស្ស។
ក្នុងសិក្ខាសាលានេះផងដែរ លោកស្រី Camilla M. Ottosson ប្រធានការិយាល័យកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍន៍នៃស៊ុយអែតប្រចាំភ្នំពេញ បានលើកផងដែរថា បញ្ហាយេនឌ័រនៅតែមានមិនថានៅប្រទេសណាក៏ដោយនៅលើសកលលោកយើងនេះ។ ដូចនេះយើងទាំងអស់គ្នាត្រូវចូលរួមទាំងអស់គ្នាក្នុងការលុបបំបាត់រាល់ទម្រង់នៃការរើសអើងភេទ និងលើកកម្ពស់ឱ្យមានសមភាពយេនឌ័រ ក៏ដូចជាព្យាយាមបញ្ចៀសអំពើហិង្សាប្រឆាំងរើសអើងស្រ្តីភេទ។
កិច្ចពិគ្រោះយោបល់នេះ ក៏ជាវេទិកាពិភាក្សាផ្លាស់ប្ដូរយោបល់រវាងស្ថាប័នរដ្ឋ អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងស្ថាប័នអង្គការសហប្រជាជាតិ ដោយបានបង្ហាញនូវផែនការអនុវត្តសេចក្ដីសង្កេតសន្និដ្ឋានពាក់ព័ន្ធនឹងយេនឌ័រ ទៅតាមសមត្ថកិច្ច និងវិស័យរៀងៗខ្លួន ព្រមជាមួយនឹងការលើកឡើងនូវអនុសាសន៍មួយចំនួនផងដែរ។ វេទិកានេះក៏បានផ្ដល់ជាឱកាសបើកបង្ហាញពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នារបស់គ្រប់ភាគីក្នុងទិសដៅធានាលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រក្នុងសង្គមខ្មែរឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង៕

On the morning of Friday, 9 June 2023, His Excellency Keo Remy, Minister Delegate attached to the Prime Minister, and President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), presided over Second Consultation with Civil Society on the Follow Up to the “Concluding Observations of the Human Rights Committee on the Third Periodic Report of Cambodia – Gender – in the Implementation of the International Covenant on Civil and Political Rights” co-organised by the CHRC and the United Nations (UN) Human Rights Office of the High Commissioner in Cambodia, at Sun & Moon Riverside Hotel, Phnom Penh.
The Consultation aims to (1) discuss the action plans of the relevant ministries with regard to the implementation of the concluding observations of the UN Human Rights Committee, especially on gender equality, taking into account the Committee’s previous recommendations on gender-based violence, (2) define the role and discuss the responsibilities of civil society organisations (CSOs), UN agencies and other stakeholders, in supporting the relevant ministries’ action plans, and (3) discuss the next steps related to dissemination and implementation plans, including prioritising thematic recommendations for further discussion and acting together, as well as raising awareness campaigns that may be organised by ministries, CSOs, and UN agencies.
His Excellency Keo Remy stated that gender equality in Cambodia has improved significantly, especially the increase in the number of female students who have graduated from higher education. In addition, he emphasised that the education sector is a key factor in ensuring gender equality and combating violence against women, which may make everyone understand the value of women, who play an important role in promoting gender equality through changing negative mindsets towards women.
Her Excellency Bun Chhit Veasna, Secretary-General of the Cambodian National Council for Women, representing Her Excellency Dr Ing Kantha Phavi, said that the Ministry of Women’s Affairs has done a lot of work on gender mainstreaming, eliminating domestic violence, combating women trafficking and promoting women’s rights.
Ms Roueida El Hage, Representative of the UN Human Rights Office of the High Commissioner in Cambodia, said that the consultation with civil society and government agencies is a good example, which is encouraged and so important that we together promote and protect human rights. She also took the opportunity to celebrate the 75th anniversary of the Universal Declaration of Human Rights, in which all UN Member States are committed to the promotion and protection of human rights. She added that the OHCHR would be ready to host a high-level event on 11-12 December 2023 in relation to the Universal Declaration of Human Rights.
During the Consultation, Ms Camilla M. Ottosson, Director of the Swedish Office for Development Cooperation in Phnom Penh, said that gender issues still exist in any country in the world. For these reasons, we must work together to eliminate all forms of gender discrimination and promote gender equality, as well as try to avoid violence against women.
The Consultation was also a forum for exchange of views between government institutions, CSOs and UN agencies, presenting action plans for the implementation of the concluding observations on gender in their respective jurisdictions and areas and some recommendations. This forum also provided an opportunity to highlight the joint efforts of all parties in the direction of ensuring better gender equality in Cambodian society.