ឯកឧត្តម ផៃ ហេង បានចូលរួមក្នុងវេទិកា ទិវាប្រជាជនពិភពលោកលើកទី៣៤
នៅព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ៩រោច ខែបឋមាសាឍ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២៣ ឯកឧត្តម ផៃ ហេង ទីប្រឹក្សាអមគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានចូលរួមក្នុងវេទិកា ទិវាប្រជាជនពិភពលោកលើកទី៣៤ ក្រោមប្រធានបទ «ការបញ្ចេញអានុភាព នៃសមភាពយេនឌ័រ ៖ ការជ្រោងឡើងនូវសម្លេងស្រ្តី និងក្មេងស្រីដើម្បីបង្ហាញពីលទ្ធភាពគ្មានដែនកំណត់នៃពិភពលោកយើង» ក្រោមអធិបីភាព ឯកឧត្តមកិត្តិសេដ្ឋាបណ្ឌិត ឆាយ ថន ទេសរដ្ឋមន្រ្តីរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងផែនការ។
វេទិកានេះរៀបចំឡើងដោយក្រសួងផែនការ សហការជាមួយអង្គការ UNFPA ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងជាសាធារណៈអំពីកង្វល់ទាក់ទងនឹងកំណើនប្រជាជន និងបញ្ហាប្រជាជននិងអភិវឌ្ឍន៍ និងចាត់ទុក «ប្រជាជនជាមធ្យោបាយនៃការអភិវឌ្ឍផង និងគោលដៅចុងក្រោយនៃការអភិវឌ្ឍផង»។ វេទិកានេះក៏មានគោលដៅរំលេចពីតម្រូវការជំរុញសមភាពយេនឌ័រ ដើម្បីជួយសម្រចក្តីសុបិនរបស់មនុស្សទាំង៨ ប៊ីលាននាក់នៅក្នុងពិភពលោក តាមរយៈការស្តាប់សម្លេងរបស់ស្ត្រី និងក្មេងស្រី និងអ្នកខ្វះខាតដទៃទៀត ព្រមទាំងធ្វើការការណែនាំអំពីច្បាប់និងគោលនយោបាយដែលអាចឱ្យគេអនុវត្តសិទ្ធិ និងជម្រើសរបស់ពួកគេ៕

His Excellency Phay Heng, participated in the 34th World Population Day Forum
On the morning of Tuesday, 11 July 2023, His Excellency Phay Heng, Advisor to the Cambodian Human Rights Committee, participated in the 34th World Population Day Forum under the theme “Unleashing the Power of Gender Equality: Raising the Voices of Women and Girls to Demonstrate the Unlimited Possibilities of Our World” under the chairmanship of His Excellency Dr Chhay Thorn, Senior Minister, Minister of Planning.
The forum was organised by the Ministry of Planning, in collaboration with UNFPA, with the aim of raising public awareness of concerns related to population growth and issues, and development, and considering “people as a means of development and the ultimate goal of development.” It also aims to highlight the need to advance gender equality to help realise the dreams of all 8 billion of us through listening to the voices of women and girls and other disadvantaged people, and to advise on laws and policies, which enables them to exercise their rights and choices.