ឯកឧត្តម ទេសរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រ៉េមី ៖ សម្តេចមហាបវរធិបតីយកចិត្តទុកដាក់ខ្លាំង ចំពោះវីរកង ទ័ព១៨រូប ដែលថៃចាប់ឃុំខ្លួន
(ខេត្តកំពត) : ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុកបេសកកម្មពិសេស ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាអធិបតីដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ បើកសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយរបាយការណ៍ជាតិស្តីពីការអនុវត្តកតិកាសញ្ញាអន្តរជាតិ ស្តីពីសិទ្ធិសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងវប្បធម៌(ICESCR) នៅព្រឹកថ្ងៃអង្គារ ៩រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៩ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥នៅសាលាខេត្តកំពត។
សិក្ខាសាលានេះរៀបចំដោយគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយរដ្ឋបាលខេត្តកំពត និងមានការចូលរួមពីតំណាងសាលាដំបូងខេត្ត អយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្ត កងរាជអាវុធហត្ថ រដ្ឋបាលសាលាខេត្ត ពន្ធនាគារខេត្ត មន្ទីរនិងអង្គភាពជុំវិញខេត្ត តំណាងសាលាស្រុក និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនានាប្រមាណ ៤០០នាក់។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រីបានលើកឡើងថា គណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ក្នុងនាមជាសេនាធិការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលលើវិស័យសិទ្ធិមនុស្ស តែងតែធ្វើការផ្សព្វផ្សាយទាំងនៅថ្នាក់ជាតិនិងថ្នាក់ក្រោមជាតិ
ដើម្បីឱ្យមានការយល់ដឹងទូលំទូលាយអំពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនិងសមិទ្ធផលធំៗរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការការពារ និងលើកកម្ពស់សិទ្ធិមនុស្សនៅកម្ពុជា ព្រមទាំងផ្សព្វផ្សាយផងដែរអំពីយន្តការនិងដំណើរការនៃការសរសេររបាយការណ៍ជាតិសិទ្ធិមនុស្ស ការការពាររបាយការណ៍ និងការអនុវត្តសេចក្តីអង្កេតសន្និដ្ឋាន។
ឯកឧត្តមបន្ថែមថា សិទ្ធិសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងវប្បធម៌ គឺជាសិទ្ធិមូលដ្ឋានគោលដ៏សំខាន់របស់មនុស្ស ក្នុងចំណោមសិទ្ធិសំខាន់ៗដទៃទៀត ដែលត្រូវបានការពារ និងលើកកម្ពស់ដូចមានចែងក្នុងកតិកាសញ្ញាអន្តរជាតិស្ដីពីសិទ្ធិសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងវប្បធម៌។ ទន្ទឹមគ្នា នេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក៏បានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយ ផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត ព្រមទាំងវិធានការនានាតាមវិស័យ សំដៅធានាការលើកកម្ពស់សិទ្ធិសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងវប្បធម៌ ការរក្សាបាននូវសុខដុមនីយកម្ម ផ្នែកសាសនា និងការគិតគូរដល់ក្រុមជនងាយរងគ្រោះ។ មួយវិញទៀត ឯកឧត្តម ក៍បានលើកទឹកចិត្តដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ សូមកុំមានការរើសអើងចំពោះអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រីបានបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្រោមការដឹកនាំប្រកបដោយភាពឈ្លាសវៃ និងប៉ិនប្រសប់របស់ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នារយៈពេលកន្លងមក និង សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា តែងតែបង្ហាញនូវឆន្ទៈពិតប្រាកដក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យសិទ្ធិមនុស្សនៅកម្ពុជា តាមរយៈការផ្តល់សច្ចាប័នលើសន្ធិសញ្ញាសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិចំនួន ៨ ក្នុងចំណោម ៩ និងពិធីសារបន្ថែមចំនួន៤ទៀត, ការអនុញ្ញាតឱ្យមានការិយាល័យឧត្តមស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំកម្ពុជា, ការទទួលយកអ្នករាយការណ៍ពិសេសទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំកម្ពុជា, ព្រមទាំងការអនុវត្តជាទៀតទាត់នូវកាតព្វកិច្ចអន្តរជាតិក្នុងនាមជារដ្ឋសមាជិកអង្គការសហប្រជាជាតិ ក្នុងការដាក់របាយការណ៍ជាតិសិទ្ធិមនុស្សតាមសន្ធិសញ្ញានានា។ លើសពីនេះ កម្ពុជាថែមទាំងបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងយន្តការសិទ្ធិមនុស្សថ្នាក់តំបន់ ជាពិសេសគណៈកម្មការអន្តររដ្ឋាភិបាលអាស៊ានទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្ស។
ឯកឧត្តមបានសង្កត់ធ្ងន់ថា សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន បានតស៊ូលះបង់បូជាសាច់ស្រស់ឈាមស្រស់ក្នុងការរំដោះប្រទេសនិងប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាចេញផុតពីរបបប្រល័យពូជសាសន៍ខ្មែរក្រហម ហើយជាពិសេសតាមរយៈនយោបាយ ឈ្នះ ឈ្នះ បាននាំយកនូវសុខសន្តិភាពពេញលេញនៅទូទាំងផ្ទៃប្រទេស មិនតែប៉ុណ្ណោះ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាមិនមានទោសប្រហារជីវិតឡើយដែលទាំងនេះគឺកត្តាចម្បងចាំបាច់បំផុតក្នុងការធានានូវសិទ្ធិរស់រានមានជីវិតរបស់ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូប ដែលជាសិទ្ធិមូលដ្ឋានដំបូងបំផុតមិនអាចខ្វះបានរបស់មនុស្សគ្រប់រូប មុននឹងនិយាយអំពីសិទ្ធិដទៃទៀត។
ក្នុងឱកាសនេះដែរ ឯកឧត្តមបានមានប្រសាសន៍ថា សម្តេចមហាបវធិបតី នាយករដ្ឋមន្រ្តី យកចិត្តទុកដាក់ជាខ្លាំងចំពោះវីរកងទ័ពទាំង ១៨រូប ដែលទាហានថៃបានចាប់យកទៅ ក្នុងនោះ ក្រុមការងារពិសេសរបស់គណៈកម្មាធិការ សិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជាបានផ្ញើលិខិតទៅគ្រប់ស្ថាប័នសិទ្ធិមនុស្សអង្គការសហប្រជា ជាតិផងដែរដើម្បីជួយដល់វីរកងទ័ពរបស់យើង។
ជាចុងក្រោយ ឯកឧត្តម ទេស រដ្ឋមន្រ្តី បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋទូទាំងប្រទេស ត្រូវជឿជាក់លើរាជរដ្ឋាភិបាល និងរួបរួមគ្នាដើម្បីរក្សាឱ្យបាននូវសន្តិភាព មានសន្តិភាពទើបមានសិទ្ធិមនុស្ស។
មុនពេលប្រកាសបើកសិក្ខាសាលា ឯកឧត្តមបានធ្វើការកោតសរសើរ និងថ្លែងអំណរគុណចំពោះរដ្ឋបាលខេត្ត ចំពោះការស្វាគមន៍ និងកិច្ចសហការរៀបចំសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយរបាយការណ៍ជាតិដ៏មានសារៈសំខាននេះ។ ឯកឧត្តមក៏បានផ្ដាំផ្ញើសិក្ខាកាមទាំងអស់យកចិត្តទុកដាក់ស្ដាប់ និងអាចសួរនូវសំណួរផ្សេងៗដែលពាក់ព័ន្ធនៅរបាយការណ៍ជាតិនេះ រួមទាំងសំណួរលើប្រធានបទសិទ្ធិមនុស្សជាទូទៅផងដែរ៕

HE Keo Remy, Senior Minister, [Says]: Samdech Moha Borvor Thipadei Pays Complete Attention to the 18 Heroic Soldiers Detained by Thailand.
(Kampot province): HE Keo Remy, Senior Minister, in charge of special missions, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), presided over a workshop to disseminate the national report on the implementation of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights (ICESCR), on Tuesday morning, 16 September 2025 in the Kampot Provincial Hall.
This workshop was organized by the CHRC, in collaboration with the Kampot Provincial Administration, with the participation of approximately 400 representatives of the Provincial Court of First Instance, prosecutors of the Provincial Court of First Instance, the military police, the provincial administration, the provincial prison, provincial departments and unit, representatives of the districts, and other relevant institutions. He stated that the CHRC, representing the human rights personnel of the Royal Government, always raises awareness of the Royal Government’s significant efforts and achievements, at national and sub-national levels, in protecting and promoting human rights in Cambodia, and disseminates the mechanisms and processes for preparing national human rights reports, defending these reports, and implementing the concluding observations.
He added that economic, social and cultural rights are the most vital fundamental human rights, along with other key rights, which are protected and promoted as stipulated in the ICESCR. At the same time, the Royal Government of Cambodia has also put in place policies, strategic plans, and sectoral measures aimed at ensuring the promotion of economic, social, and cultural rights, maintaining religious harmony and taking into account vulnerable groups. In addition, he encouraged all citizens not to discriminate against LGBT individuals.
He stated that the Royal Government of Cambodia, under the wise and skillful leadership of Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen in the past and Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, consistently demonstrates a genuine will to develop the human rights sector in Cambodia by ratifying 8 of the 9 international human rights treaties and 4 optional protocols, welcoming the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights in Cambodia, accepting [the mandate of] the Special Rapporteur on Human Rights in Cambodia, and regularly fulfilling its international obligations as a UN member by submitting national human rights reports required under various treaties. Moreover, Cambodia actively engages in regional human rights mechanisms, especially through the ASEAN Intergovernmental Commission on Human Rights.
He emphasized that Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen fought and sacrificed his life to liberate the country and the people of Cambodia from the Khmer Rouge genocidal regime, and especially through the Win-Win Policy, brought complete peace throughout the country. Moreover, the Kingdom of Cambodia does not have the death penalty. These are the most essential factors in ensuring the right to life of every citizen, which is the first and most indispensable basic right of every person, before talking about other rights.
On this occasion, he said that Samdech Moha Borvor Thipadei, Prime Minister, is paying great attention to the 18 heroic soldiers who were captured by Thai soldiers. In response, the CHRC’s special working group has sent letters to all United Nations human rights bodies, requesting their assistance for our brave soldiers.
Finally, HE Keo Remy, Senior Minister, called on citizens across the country to trust the government and unite to maintain peace. Peace is the only way to have human rights.
Before announcing the opening of the workshop, he expressed his appreciation and gratitude to the provincial administration for organizing this important national report dissemination workshop. He instructed all participants to listen carefully and to ask various questions related to the national report, including questions on human rights topics in general.