ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា អញ្ជើញបើកសិក្ខាសាលា ស្តីពីការផ្សព្វផ្សាយរបាយការណ៍និងអនុសាសន៍ដែលទទួលបានពីការពិនិត្យជាសកលតាមកាលកំណត់(UPR) ជុំទី៤ ក្នុងខេត្តកំពង់ស្ពឺ
==================
កំពង់ស្ពឺ៖ សិក្ខាសាលាស្តីពី «ការផ្សព្វផ្សាយរបាយការណ៍និងអនុសាសន៍ដែលទទួលបានពីការពិនិត្យជាសកលតាមកាលកំណត់(UPR)ជុំទី៤» បានប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា នៅព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍៩រោច ខែអស្សុជ ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ព.ស.២៥៦៩ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៦ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ នាសាលប្រជុំខេត្តកំពង់ស្ពី។ សិក្ខាសាលានេះ រៀបចំដោយគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ក្រោមកិច្ចសហការជាមួយរដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ស្ពឺ និងមានការចូលរួមពីតំណាងសាលាដំបូងខេត្តមកំពង់ស្ពឺ អយ្យការ អមសាលាដំបូងខេត្ត កងរាជអាវុធហត្ថ រដ្ឋបាលសាលាខេត្ត ពន្ធនាគារខេត្ត មន្ទីរ និងអង្គភាពជុំវិញខេត្ត និងតំណាងសាលាស្រុក និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនានាប្រមាណជាង ២០០នាក់។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី កែវ រ៉េមី បានលើកឡើងថា សិក្ខាសាលាថ្ងៃនេះមាន គោលបំណងសំខាន់ៗមួយចំនួន រួមមាន បង្កើនការយល់ដឹងអំពីយន្ដការ UPR, ខ្លឹមសាររបាយការណ៍សិទ្ធិមនុស្សជាតិ និងអនុសាសន៍ដែលកម្ពុជាបានទទួលយក សំដៅជំរុញឱ្យមានការចូលរួមពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធនិងគ្រប់កម្រិត ក្នុងការអនុវត្តអនុសាសន៍ដែលបានទទួលយកឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ដើម្បីលើកតម្កើងកិត្យានុភាពជាតិ លើវិស័យសិទ្ធិមនុស្សនៅឆាកតំបន់និងអន្តរជាតិ និងជាពិសេស ដើម្បីឧត្តមប្រយោជន៍ប្រជាជនទូទៅ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី បានលើកឡើងថា ការពិនិត្យឡើងវិញជាសកលតាមកាលកំណត់ (UPR) គឺជាយន្ដការសិទ្ធិមនុស្សតែមួយគត់របស់ក្រុមប្រឹក្សាសិទ្ធិមនុស្សអង្គការសហប្រជាជាតិ ដែលប្រទេសជាសមាជិកអង្គការសហប្រជាជាតិទាំង១៩៣ ត្រូវចូលរួមក្នុងការដាក់របាយការណ៍សិទ្ធិមនុស្សជាតិរបស់ខ្លួន ឱ្យរដ្ឋសមាជិកអង្គការសហប្រជាជាតិដទៃទៀតពិនិត្យ និងផ្ដល់មតិយោបល់ឬអនុសាសន៍ នៅចន្លោះពីបួនឆ្នាំកន្លះ ទៅប្រាំឆ្នាំម្ដង។ យន្ដការនេះ មានគោលបំណងធ្វើឱ្យប្រសើរ ឡើងនូវស្ថានភាពសិទ្ធិមនុស្សនៅក្នុងប្រទេសទាំងអស់ តាមរយៈការចែករំលែកគ្នាទៅវិញទៅមកនូវឧត្តមានុវត្តន៍ និងការផ្ដល់ជំនួយបច្ចេកទេសរវាងរដ្ឋនិងរដ្ឋ ព្រមទាំងភាគីជាដៃគូផ្សេងៗទៀត ហើយក៏ដើម្បីធានាថា ស្ថានភាពសិទ្ធិមនុស្សក្នុងប្រទេសទាំងអស់ ត្រូវបានលើកយកមកជជែកពិភាក្សានៅចំពោះមុខរដ្ឋដទៃទៀតដោយស្មើៗគ្នា មិនថាជាប្រទេសធំ ប្រទេសតូច ប្រទេសក្រីក្រ ឬប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍នោះទេ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រីបានបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្រោមការដឹកនាំប្រកបដោយភាពឈ្លាសវៃ និងប៉ិនប្រសប់របស់ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នារយៈពេលកន្លងមក និងសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ឈានមុខគេក្នុងតំបន់លើវិស័យសិទ្ធិមនុស្ស តាមរយៈការផ្តល់សច្ចាប័នលើសន្ធិសញ្ញាសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិចំនួន៨ ក្នុងចំណោម ៩ និងពិធីសារបន្ថែមចំនួន៤ទៀត, ការអនុញ្ញាតឱ្យមានការិយាល័យឧត្តមស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំកម្ពុជា, ការទទួលយកអ្នករាយការណ៍ពិសេសទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំកម្ពុជា, ព្រមទាំងការអនុវត្តជាទៀតទាត់នូវកាតព្វកិច្ចអន្តរជាតិក្នុងនាមជារដ្ឋសមាជិកអង្គការសហប្រជាជាតិ ក្នុងការដាក់របាយការណ៍ជាតិសិទ្ធិមនុស្សតាមសន្ធិសញ្ញានានា។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តមបានគូសបញ្ជាក់ថា រដ្ឋធម្មនុញ្ញរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ហាមមិនំឱ្យមានទោសប្រហារជីវិត បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការលើកកម្ពស់សិទ្ធិរស់រានមានជីវិត។
ទន្ទឹមគ្នា ឯកឧត្តម ក៍បានលើកទឹកចិត្តដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ សូមកុំមានការរើសអើងចំពោះអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា។
ឯកឧត្តម បានមានប្រសាសន៍ថា ថ្មីៗនេះ ការប្រើប្រាស់សំឡេងរំខាន ក្នុងទម្រង់បំភិតបំភ័យ និងយាយីផ្លូវចិត្ត មកលើប្រជាជនខ្មែរ គឺជាការរំលោភសិទ្ធិមនុស្សយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ក្រោមអនុសញ្ញាប្រឆាំងទារុណកម្ម និងការប្រព្រឹត្តមកលើខ្លួន ឬទណ្ឌកម្មឯទៀតដែលឃោរឃៅ អមនុស្សធម៌ ឬបន្ថោកបន្ទាប (CAT)។

CHRC President Presiding Over Workshop on Dissemination of Reports and Recommendations from UPR, 4th Cycle, in Kampong Speu Province
Kampong Speu: Workshop on “Dissemination of Reports and Recommendations from Universal Periodic Review (UPR), Fourth Cycle” was held under the chairmanship of HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), on the morning of Thursday, 16 October 2025, at the Kampong Speu Provincial Meeting Hall. The workshop was organised by the CHRC, in collaboration with the Kampong Speu Provincial Administration, with the participation of approximately 200 representatives from the Kampong Speu Provincial Court of First Instance, the Prosecutor attached to the Provincial Court of First Instance, military police, provincial administration, provincial prison, provincial departments and units, and representatives of districts and related institutions.
HE Keo Remy, Senior Minister, said that today’s workshop aims to raise awareness of the UPR mechanism, the content of the Cambodia’s national human rights report and the recommendations it has accepted. It seeks to promote participation from all relevant parties and levels to more effectively implement these accepted recommendations, thereby boosting Cambodia’s prestige in human rights on both regional and international stages, ultimately benefiting the wider public.
He said that the UPR is the only human rights mechanism of the United Nations Human Rights Council that all 193 UN member states are required to submit their national human rights reports to other UN member states for review and comment or recommendations every four and a half to five years. This mechanism aims to improve the human rights situation in all countries by facilitating the exchange of best practices and offering technical assistance among states and partners. It ensures that the human rights situation in all countries is raised and discussed equally with other states, regardless of whether those countries are large or small, economically disadvantaged or highly developed.
He stated that the Royal Government of Cambodia, under the wise and skillful leadership of Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen, in the past, and Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, always shows a genuine willingness to develop the human rights sector in Cambodia by ratifying 8 out of 9 international human rights treaties and other 4 optional protocols, allowing the establishment of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights in Cambodia, welcoming the Special Rapporteur on Human Rights in Cambodia, as well as regularly fulfilling international obligations as a UN member state to submit national human rights reports under various treaties. In addition, Cambodia also actively participates in regional human rights mechanisms, especially the ASEAN Intergovernmental Commission on Human Rights.
He emphasised that Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen fought and sacrificed his life to liberate the country and the people of Cambodia from the Khmer Rouge genocidal regime, and especially through Win-Win Policy, brought complete peace throughout the country. Moreover, the Kingdom of Cambodia does not have the death penalty, all of which are the most essential factors in ensuring the right to life of every citizen, which is the first and most indispensable basic right of every person, before talking about other rights. At the same time, he also encouraged all citizens not to discriminate against LGBT individuals.
He said that the recent use of noise in the form of intimidation and psychological harassment against the Cambodian people is a serious violation of human rights under the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CAT).
He also expressed his gratitude to our heroic soldiers for vigorously defending the nation and homeland of Cambodia.