ឯកឧត្តម នូ ស្ថាបត្យា បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំ ក្រុមការងារសរសេររបាយការណ៍ ដើម្បីពិនិត្យទៅលើសេចក្តីសង្កេតសន្និដ្ឋានដែលចេញដោយគណៈកម្មាធិ ការសិទ្ធិសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងវប្បធម៌
នាព្រឹកថ្ងៃពុធ ១៥រោច ខែ ទុតិយាសាឍ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៦ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ នៅសាលប្រជុំគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ឯកឧត្តម នូ ស្ថាបត្យា សមាជិកគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុមសរសេររបាយការណ៍សិទ្ធិសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងវប្បធម៌ បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំ ក្រុមការងារសរសេររបាយការណ៍ ដើម្បីពិនិត្យទៅលើសេចក្តីសង្កេតសន្និដ្ឋានដែលចេញដោយគណៈកម្មាធិ ការសិទ្ធិសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងវប្បធម៌នៅថ្ងៃទី២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ បន្ទាប់ពីប្រតិភូកម្ពុជាបានទៅការពាររបាយការណ៍ផ្គួបលើកទី៥ ទី៦ និង ទី៧ របស់ខ្លួនកាលពីថ្ងៃទី២១-២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងសម័យប្រជុំលើកទី៧៣ នៃគណៈ កម្មាធិការសិទ្ធិសេដ្ឋកិច្ច សង្គម និងវប្បធម៌កន្លងទៅនេះ។
កិច្ចប្រជុំក៏បានពិនិត្យនិងពិភាក្សាក្នុងការរៀបចំបែងចែកសេចក្តីសង្កេតសន្និដ្ឋានទៅតាមវិស័យ និងសមត្ថកិច្ចរបស់ក្រសួងស្ថាប័ន ពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីពិនិត្យនិងអនុវត្ត។
ជាមួយគ្នានេះផងដែរ គណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា នឹងសហការជាមួយការិយាល័យឧត្តមស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំកម្ពុជា រៀបចំសិក្ខាសាលាមួយក្នុងអំឡុងខែកញ្ញាខាងមុខ ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយសេចក្តីសង្កេតសន្និដ្ឋានខាងលើ ទៅតំណាងស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ ដើម្បីពិភាក្សាពីការផ្សព្វផ្សាយ ការតាមដាន រួមទាំងយុទ្ធសាស្ត្រ និងតួនាទីសម្រាប់ធ្វើការតាមដានការអនុវត្តអនុសាសន៍ពីសំណាក់ដៃគូពាក់ព័ន្ធនានាផងដែរ៕

His Excellency Nou Sthapatia, chaired a report writing working group meeting in order to review the concluding observations made by the Committee on Economic, Social and Cultural Rights
On the morning of Wednesday, 16 August 2023, at the meeting hall of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), His Excellency Nou Sthapatia, CHRC Member and Team-leader for writing the Economic, Social and Cultural Rights report, chaired a report writing working group meeting in order to review the concluding observations made by the Committee on Economic, Social and Cultural Rights on 27 2023 after the Cambodian delegation went to defend its 5th, 6th and 7th Combined Report on 21-22 February 2023 at the 73rd Session of the Committee on Economic, Social and Cultural Rights.
The meeting reviewed and discussed in preparation for the distribution of the concluding observations according to sectors and jurisdiction of the relevant ministries and institutions for review and action.
In addition, the CHRC is going to work together with the United Nations Human Rights Office of the High Commissioner in Cambodia to organise a workshop in September in order to disseminate the aforesaid concluding observations to representatives of government institutions, civil society organisations and development partners with the aim of discussing the dissemination, monitoring, including strategies and roles for monitoring and implementing recommendations from stakeholders.