ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី កែវ រ៉េមី និងអ្នកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ជា រតនា ចុះសួរសុខទុក្ខ និងនាំយក ថវិកា ព្រមទាំងសម្ភារៈមួយចំនួន ជួយដល់សមាគមស្នាមញញឹមថ្មី នៃក្ដីសង្ឃឹមរបស់កុមារ ស្ថិតក្នុងខេត្តកណ្តាល
ខេត្តកណ្ដាល៖ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) និងអ្នកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ជា រតនា និងអ្នកឧកញ៉ា លី ហៀក រតនា អមដំណើរដោយថ្នាក់ដឹកនាំ មន្រ្តីរាជការនៃ គ.ស.ម.ក. និងឯកឧត្តម លោកជំទាវ លោក លោកស្រីជាសប្បុរសជន នៅព្រឹកថ្ងៃទី១៨ ខែឧសភាឆ្នាំ២០២៥ បានចុះទៅសួរសុខទុក្ខ សំណេះសំណាល និងនាំយកថវិកា គ្រឿងឧបភោគបរិភោគមួយចំនួនទៅប្រគល់ជូនសមាគមស្នាមញញឹមថ្មីនៃក្ដីសង្ឃឹមរបស់កុមារ ដែលមានទីតាំងក្នុងភូមិជើងកើប ឃុំជើងកើប ស្រុកកណ្ដាលស្ទឹង ខេត្តកណ្ដាល។ ថវិកានិងគ្រឿងឧបភោគបរិភោគដែលយកទៅប្រគល់ជូននេះ បានមកពីអ្នកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ជា រតនា និងអ្នកឧកញ៉ា លី ហៀក រតនា ព្រមទាំង លោកកជំទាវ ខៀវ បុប្ជាផល ឥត សារ៉ាត់ ឯកឧត្តម លោកជំទាវ លោក លោស្រី និងគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សផងដែរ ដែលថវិកាសរុបប្រមាណ២២លានរៀល។
សូមបញ្ជាក់ជូនថា នេះជាលើកទី៤ហើយ ដែលឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី បានដឹកនាំ និងនាំយកថវិកានិងគ្រឿងឧបភោគបរិភោគទៅប្រគល់ជូនសមាគមនេះដោយផ្ទាល់ ដើម្បីជាការរួមចំណែកជួយសម្រាលបន្ទុករបស់សមាគមផង ហើយក៏ក្នុងគោលបំណងដើម្បីធានាដល់ការទទួលបានសិទ្ធិសេរីភាពជាមូលដ្ឋាននានារបស់កុមារដែលកំពុងរស់នៅទីនោះផងដែរ។ ជាងនេះទៅទៀតនាពេលកន្លងមក ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានឧបត្ថម្ភអង្ករចំនួន១៥០គីឡូក្រាមក្នុងមួយខែជារៀងរាល់ខែដល់សមាគមនេះ ពោលគឺចាប់តាំងពីខែមីនាឆ្នាំ២០២៣ មកម៉្លេះ។ ទំនាក់ទំនងរវាង គ.ស.ម.ក. និងសមាគមនេះ ផ្ដើមចេញពីការងារការពារសិទ្ធិរបស់កុមារដែលប្រឈមនឹងបញ្ហាផ្សេងៗ ហើយពួកគេគ្មានសាច់ញាតិនិងគ្មានទីពឹង ទើប គ.ស.ម.ក. ខិតខំស្វែងរកទីកន្លែងស្នាក់នៅដែលពួកគេអាចរស់នៅបាន និងអាចមានអនាគតល្អទៅថ្ងៃខាងមុខ។
ថ្លែងនៅក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះអ្នកឧកញ៉ា និងលោកជំទាវ ព្រមទាំងឯកឧត្តម លោកជំទាវ លោក លោកស្រី ដែលមានទឹកចិត្តសប្បុរធម៌ និងជួយដល់ក្មេងកំព្រាគ្មានទីពឹង។ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រីក៏បានសម្ដែងនូវការកោតសរសើរដល់សមាគម ដែលបានចូលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់ និងការការពារសិទ្ធិសេរីភាពជាមូលដ្ឋានរបស់កុមារ ជាពិសេស សិទ្ធិសុខភាពទាំងផ្លូវកាយនិងផ្លូវចិត្ត រួមទាំងសិទ្ធិទទួលបានការអប់រំ ជាដើម។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានសាទរចំពោះការគ្រប់គ្រងប្រកបដោយភាពត្រឹមត្រូវ មិនមានការរំលោភបំពានដល់សិទ្ធិកុមារដែលរស់នៅទីនោះឡើយ។ លើសពីនេះទៅទៀត ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា ក្នុងករណីកុមាររស់នៅទីនេះមានបញ្ហាសុខភាពអាចទំនាក់ទំនងមកក្រុមការងារ គ.ស.ម.ក. ដើម្បីជួយអន្តរាគមន៍ក្នុងការនាំយកកុមារទៅកាន់មន្ទីរពេទ្យឱ្យទាន់ពេលវេលា។
ជាចុងក្រោយ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី បានផ្ដាំផ្ញើដល់គណៈគ្រប់គ្រងនិងបុគ្គលិកសមាគមទាំងអស់ឱ្យបន្ដយកចិត្តទុកដាក់មើលថែទាំកុមារ និងត្រូវចៀសវាងដាច់ខាតនូវការប្រព្រឹត្តអំពើមិនគប្បី ឬការរំលោភបំពានណាមួយទៅលើសិទ្ធិរបស់ពួកគេ។ បន្ថែមលើនេះ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានអំពាវនាវដល់សប្បុរសជនទាំងអស់ឱ្យចូលរួមឧបត្ថម្ភគាំទ្រដល់សមាគមនេះ ក៏ដូចជាមណ្ឌលកុមារកំព្រាផ្សេងៗទៀត ដែលជាកាយវិការមួយប្រកបដោយស្មារតីមនុស្សធម៌ វប្បធម៌ចែករំលែក និងជាការចូលរួមការលើកកម្ពស់សិទ្ធិកុមារ៕

HE Keo Remy, Senior Minister, and Neakoknha Bandit Chea Ratana Paid Visit and Contributed Funds and Supplies to New Smile of Hope Children Association in Kandal Province
HE Keo Remy, Senior Minister, and Neakoknha Bandit Chea Ratana Paid Visit and Contributed Funds and Supplies to New Smile of Hope Children Association in Kandal Province HE Keo Remy, Senior Minister, and Neakoknha Bandit Chea Ratana Paid Visit and Contributed Funds and Supplies to New Smile of Hope Children Association in Kandal Province
Kandal province: On the morning of 18 May 2025, HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), and Neakoknha Bandit Chea Ratana and Neakoknha Ly Hiek Ratana, accompanied by the CHRC dignitaries and civil servants, and Excellencies, ladies and gentlemen who are philanthropists visited and delivered funds and food items to the New Smiles of Hope Children Association located in Cheung Keb village, Cheung Keb commune, Kandal Stung district, Kandal province. The funds and food items were donated by Neakoknha Bandit Chea Ratana and Nekoknha Ly Hiek Ratana, as well as HE Khieu Bophaphal Ith Sarath, Excellencies, ladies and gentlemen, and the CHRC, with a total amount of approximately 22 million riels.
It should be noted that this is the fourth time that HE [Keo Remy,] Senior Minister, has led and provided funds and food supplies to the association directly to help ease the burden of the association, and to ensure the fundamental rights and freedoms of the children living there. Moreover, he has donated 150 kilograms of rice per month to this association since March 2023. The relationship between the CHRC and this association began with the work of protecting the rights of children who face various problems and who have no relatives or receive no help. Therefore, the CHRC strives to find a place where they can live and have a good future.
Speaking on the occasion, HE Keo Remy, Senior Minister, thanked Neakoknhas and Excellencies, and ladies and gentlemen, for their generosity and helping helpless orphans. He expressed his appreciation to the association for its significant contribution to promoting and protecting the fundamental rights and freedoms of children, especially the rights to physical and mental health, including the right to education and so on. At the same time, he also commended the effective management and noted that the rights of the children living there were fully respected without any violations. In addition, he stated that, “if any children experience health issues, they can reach out to the CHRC working group, which will assist in promptly arranging hospital care for them.”
Finally, he directed the management and all association staff to continue to pay attention to the care of children and to absolutely avoid any inappropriate behaviour or violation of their rights. In addition, he called on all philanthropists to support this association as well as other orphanages, which is a gesture of humanitarian spirit, shared culture, and participation in promoting children’s rights.