ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំគណៈប្រតិភូអន្តរក្រសួង ដែលត្រូវចូលរួមការពិនិត្យរបាយការណ៍ពិនិត្យឡើងវិញជាសកល
នៅរសៀលថ្ងៃសុក្រ ១១កើត ខែចេត្រ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំគណៈប្រតិភូអន្តរក្រសួង ដែលត្រូវចូលរួមការពិនិត្យរបាយការណ៍ពិនិត្យឡើងវិញជាសកលតាមកាលកំណត់ (UPR) ជុំទី៤ របស់កម្ពុជា និង ដោយមានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួងការបរទេសនិងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ព្រមទាំងតំណាងការិយាល័យឧត្តមស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំកម្ពុជា (OHCHR) ផងដែរ។ កិច្ចប្រជុំនេះ រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងចែករំលែកនូវបទពិសោធល្អៗនិងឧត្តមានុវត្ត ក្នុងការចូលរួមជាមួយយន្ដការ UPR សម្រាប់ គណៈប្រតិភូកម្ពុជាដែលត្រូវចូលរួមពិនិត្យរបាយការណ៍ UPR ជុំទី៤ នៅថ្ងៃទី៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ នាទីក្រុងហ្សឺណែវ ប្រទេសស្វីស។
បន្ទាប់ពីមតិស្វាគមន៍របស់ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី តំណាង OHCHR បានសម្ដែងនូវចំណាប់អារម្មណ៍ថា កម្ពុជាជាប្រទេសមួយដែលមានលក្ខណៈលេចធ្លោនិងជោគជ័យក្នុងការធ្វើរបាយការណ៍សិទ្ធិមនុស្សដែលកម្ពុជាជាប់កាតព្វកិច្ច និងការចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងកិច្ចសន្ទនាបែបស្ថាបនាជាមួយយន្ដការសិទ្ធិមនុស្សនានារបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ។ កម្ពុជាក៏មានឧត្តមានុវត្តក្នុងកិច្ចសហការជាមួយក្រុមអង្គការសង្គមស៊ីវិលលើការលើកកម្ពស់និងការការពារសិទ្ធិមនុស្ស រួមទាំងក្នុងដំណើរការនៃសរសេររបាយការណ៍សិទ្ធិមនុស្ស។ បន្ថែមលើនេះ តំណាង OHCHR ក៏បានសង្ខេបនិងឆ្លើយតបនឹងសំណួរមួយចំនួនពាក់ព័ន្ធនឹងដំណើរការនិងគោលការណ៍ផ្សេងៗនៃយន្ដការ UPR នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះផងដែរ។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំ ក៏មានការចែករំលែកនូវបទពិសោធល្អៗក្នុងការចូលរួមយន្ដការនេះនាពេលកន្លងមក និងបានពិភាក្សាទៅលើឯកសារ ព្រមទាំងការតៀមលក្ខណៈផ្សេងៗរបស់គណៈប្រតិភូដើម្បីធានាថា ការចូលរួមពិនិត្យរបាយការណ៍ UPR ជុំទី៤ នឹងទទួលបានជោគជ័យ ពោលគឺ ត្រូវចាប់យកឱកាសនេះដើម្បីបង្ហាញឱ្យប្រទេសនានាជាសមាជិកអង្គការសហប្រជាជាតិ និងសហគមន៍អន្តរជាតិ បានស្គាល់ពីកម្ពុជាពិត និងបានដឹងពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់កម្ពុជាលើវិស័យសិទ្ធិមនុស្ស។
ជារួម កិច្ចប្រជុំបានប្រព្រឹត្តទៅក្រោមបរិយាកាសស្និទ្ធស្នាលនិងការយោគយល់ ព្រមទាំងទទួលបានលទ្ធផលជាផ្លែផ្កាគួរជាទីពេញចិត្តសម្រាប់គណៈប្រតិភូ៕

His Excellency Keo Remy, chaired a meeting of the inter-ministerial delegation on Cambodia’s Universal Periodic Review
On the afternoon of Friday, 19 April 2024, His Excellency Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee, chaired a meeting of the inter-ministerial delegation on Cambodia’s Universal Periodic Review (UPR), 4th Cycle, with representatives of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, as well as the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights in Cambodia (OHCHR). The purpose of this meeting was to share good experiences and best practices as the Cambodian delegation is going to participate in the UPR, Fourth Cycle, on 8 May 2024 in Geneva, Switzerland.
Following the Senior Minister’s welcoming remarks, the OHCHR representative stated that Cambodia is an outstanding and successful country in preparing human rights reports, to which Cambodia is obliged, and actively participates in constructive dialogue with the United Nations Human Rights Mechanisms. Cambodia has had best practices of collaborating with civil society organisations to promote and protect human rights, including the process of writing human rights reports. In addition, during the meeting, the OHCHR representative summed up and responded to questions about the UPR mechanism’s process and principles.
The meeting shared good experiences in engaging with this mechanism and discussed the delegation’s preparations such as document review and other arrangements to ensure a success in the UPR, 4th Cycle, which is to utilise this opportunity to present an accurate portrayal of Cambodia and its human rights efforts to the United Nations member states and the international community.
In summary, the meeting was conducted in a cordial and receptive environment, leading to satisfying outcomes for the delegation.