លោកជំទាវ ឡុង សូនីតា ចូលរួមកិច្ចប្រជុំដើម្បីធ្វើប្រតិកម្មឆ្លើយតបទៅនឹងរបាយការណ៍របស់ការិយាល័យឧត្តមស្នងការសិទ្ធិមនុស្សអង្គការសហប្រជាជាតិ (OHCHR)
នៅរសៀលថ្ងៃអង្គារ ៥កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ លោកជំទាវ ឡុង សូនីតា អនុប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានចូលរួមកិច្ចប្រជុំដើម្បីធ្វើប្រតិកម្មឆ្លើយតបទៅនឹងរបាយការណ៍របស់ការិយាល័យឧត្តមស្នងការសិទ្ធិមនុស្សអង្គការសហប្រជាជាតិ (OHCHR) នៅសាលប្រជុំខេត្តត្បូងឃ្មុំ ទីស្តីការក្រសួងមហាផ្ទៃ។
កិច្ចប្រជុំនេះដឹកនាំដោយ លោកជំទាវ ជូ ប៊ុនអេង រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងមហាផ្ទៃ និងជាអនុប្រធានអចិន្ត្រៃយ៍គណៈកម្មាធិការជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើជួញដូរមនុស្ស ក្នុងគោលបំណងពិភាក្សា ពិនិត្យ និងផ្តល់យោបល់ក្នុងការរៀបចំធ្វើប្រតិកម្មឆ្លើយតបទៅនឹងរបាយការណ៍របស់ការិយាល័យឧត្តមស្នងការ សិទ្ធិមនុស្សអង្គការសហប្រជាជាតិ ដែលត្រូវបានផ្សព្វផ្សាយកាលពីថ្ងៃអង្គារ ទី២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣។ ក្នុងរបាយការណ៍របស់ OHCHR នេះ បានបង្ហាញទិន្នន័យប៉ាន់ស្មានដែលគ្មានមូលដ្ឋាន និងទឡ្ហីករណ៍ច្បាស់លាស់ថា មានមនុស្ស ចំនួន ១០០ ០០០ នាក់ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជាអាចស្ថិតក្នុងស្ថានភាពដែលត្រូវគេបង្ខំឱ្យធ្វើប្រតិបត្តិការឆបោកតាមប្រព័ន្ធអនឡាញខុសច្បាប់ ដែលចេញពីល្បែងខុសច្បាប់ រហូតដល់ការឆបោកតាម Crypto។ ព្រមជាមួយនោះ របាយការណ៍ក៏បានបង្ហាញ នូវប្រទេសដទៃទៀត ដូចជា មីយ៉ាន់ម៉ា ឡាវ ហ្វីលីពីន និងថៃ ដែលកំណត់បានថាជាប្រទេសគោលដៅ និងសំចត៕

Her Excellency Long Sonita, attended a meeting to provide feedback on the report of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR)
On the afternoon of Tuesday, 19 September 2023, Her Excellency Long Sonita, Vice-President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), representing His Excellency Keo Remy, Senior Minister, and President of the CHRC, attended a meeting to provide feedback on the report of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR) at the Tbong Khmum provincial meeting hall, Ministry of Interior.
The meeting was chaired by Her Excellency Chou Bun Eng, Secretary of State of the Ministry of Interior, and Permanent Vice-Chair of the National Committee for Counter Trafficking, with the purpose of discussing, reviewing and providing comments, in preparation for giving feedback on the OHCHR report published on Tuesday, 29 August 2023. The OHCHR report shows groundless estimates and clear arguments that 100,000 people in Cambodia could be in a situation where they are forced to engage in illegal online scams, from illegal gambling to Crypto scams. In the meantime, the report also lists other countries such as Myanmar, Laos, the Philippines and Thailand that have been identified as destinations.