ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រ៉េមី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ចុះសួរសុខទុក្ខវីរកងទ័ពដែលរងរបួស សម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យមិត្តភាពកម្ពុជា-ជប៉ុន មង្គលបូរី ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ
នៅថ្ងៃទី១៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី កែវ រ៉េមី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) បានដឹកនាំក្រុមការងារ គ.ស.ម.ក. ចូលរួមចុះសុខទុក្ខវីរកងទ័ពខ្មែរប្រមាណជិត ៤០នាក់ ដែលបានរងរបួស និងកំពុងសម្រាកទទួលការព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យមិត្តភាពកម្ពុជា-ជប៉ុនមង្គលបូរី ស្ថិតក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ដោយមានការចូលរួមពីសំណាក់ ឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ និងលោកវេជ្ជបណ្ឌិត ទុ បារាំង ប្រធានមន្ទីរពេទ្យមិត្តភាពកម្ពុជា-ជប៉ុនមង្គលបូរី ផងដែរ។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី បានពាំនាំការផ្តាំផ្ញើសាកសួរសុខទុក្ខ និងការយកចិត្តទុកដាក់បំផុតពីសំណាក់ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន សែន សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និងលោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ដល់វីរកងទ័ព ដោយបានបញ្ជាក់ថា ការចុះមកសួរសុខទុក្ខនេះគឺជាការលើកទឹកចិត្ត និងគោរពដឹងគុណចំពោះគុណូបការៈពុំអាចកាត់ថ្លៃបាន ដែលវីរកងទ័ពយើង ក៏ដូចជាក្រុមគ្រួសារ បានលះបង់សាច់ស្រស់ ឈាមស្រស់ក្នុងបុព្វហេតុការពារជាតិមាតុភូមិ និងបូរណភាពទឹកដីរបស់កម្ពុជា ពីសត្រូវឈ្លានពាន។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បន្ថែមផងដែរថា ការប្រយុទ្ធតស៊ូក្នុងសង្រ្គាមដើម្បីការពារជាតិលើកនេះ គឺជាគំរូវីរភាពដ៏អង់អាច ក្លាហាន និងមោះមុតជាងពេលណាៗទាំងអស់ សម្រាប់យុវជនជំនាន់ក្រោយក្នុងការបណ្តុះស្មារតីស្នេហាជាតិ ព្រមទាំងបានធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរទូទាំងកម្ពុជា និងក្រៅប្រទេសបានគោរពដឹងគុណ និងបានក្រោកឈរពួតដៃគ្នាវេញជាធ្លុងមួយជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល និងឈរកៀកកិតបង្កើយជាមួយវីរកងទ័ពជួរមុខក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងខ្មាំងសត្រូវ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បាននាំយកមកជូនវីរកងទ័ពនិងក្រុមគ្រួសារនីមួយៗ ដូចជាអង្ករ មី ត្រីងៀត ក្រម៉ា ថវិកា និងគ្រឿងឧបភោគបរិភោគផ្សេងៗទៀត ព្រមទាំងថវិកាមួយចំនួនឧបត្ថម្ភជូនដល់ខាងមន្ទីរពេទ្យ ដើម្បីប្រើប្រាស់តាមតម្រូវការចាំបាច់ផ្សេងៗ ផងដែរ៕

On 19 December 2025, HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), led a CHRC working group to the Cambodia-Japan Friendship Hospital in Mongkol Borey, Banteay Meanchey province where nearly 40 Cambodian soldiers who were injured and are being treated, with the participation of HE Um Reatrey, Governor of Banteay Meanchey Province, and Dr Tu Barang, Director of the Cambodia-Japan Friendship Hospital, Mongkol Borey.
Taking the opportunity, HE Keo Remy, Senior Minister, conveyed the best regards and attention of Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen, Samdech Kittiprittbandit Bun Rany Hun Sen, Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, and HE Dr Pich Chanmony, to the brave soldiers, stating that the visit serves as both encouragement and a tribute to the invaluable sacrifices of our heroic army, as well as those of their families, who have given their lives and blood to defend Cambodia’s homeland and territorial integrity from the invading enemy.
HE Keo Remy, Senior Minister, added that the current fighting is to defend the nation, serving as an unprecedentedly heroic and courageous model for the next generation to foster patriotism, and having united Cambodian citizens at home and abroad in respect and solidarity with the Royal Government, standing shoulder-to-shoulder with the valiant frontline troops against the enemy.
At the same time, HE Keo Remy, Senior Minister, distributed rice, noodles, dried fish, scarves, cash, and various other food items to each soldier and their family. He also delivered donated funds to the hospital for covering essential needs.