ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រ៉េមី៖ ស្មារតីតស៊ូប្រយុទ្ធក្នុងសមរភូមិការពារជាតិលើកនេះ គឺជាគំរូវីរភាពដ៏ឧត្តុង្គឧត្តម និងក្លាហានបំផុត សម្រាប់បណ្តុះមនសិការស្នេហាជាតិដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយ
នៅថ្ងៃទី២០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រ៉េមី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូគ.ស.ម.ក. អញ្ជើញទៅសួរសុខទុក្ខដោយផ្ទាល់ដល់វីរកងទ័ព ដែលបានរងរបួសក្នុងពេលការបំពេញបេសកកម្មការពារជាតិ បូរណភាពទឹកដី និងប្រជាជនខ្មែរពីការឈ្លានពានរបស់សៀម និងកំពុងទទួលបានការថែទាំព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យបង្អែកសៀមរាប និងមន្ទីរពេទ្យយោធភូមិភាគទី៤ នៅខេត្តសៀមរាប។
នៅក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី បាននាំមកនូវសារសួរសុខទុក្ខប្រកបដោយក្តីនឹករលឹក និងការយកចិត្តទុកដាក់ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពីសំណាក់ថ្នាក់ដឹកនាំកំពូលៗ ដែលរួមមានសម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន, សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន សែន, សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និងលោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ជូនចំពោះបងប្អូនវីរកងទ័ពនិងក្រុមគ្រួសារទាំងអស់។ ឯកឧត្តមបានគូសបញ្ជាក់ថា វត្តមានរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំនៅពេលនេះ គឺជាសក្ខីភាពនៃការដឹងគុណ និងការលើកទឹកចិត្តចំពោះពលិកម្មដ៏ធំធេងរបស់វីរកងទ័ព និងក្រុមគ្រួសារ ដែលហ៊ានលះបង់អាយុជីវិត សាច់ស្រស់ ឈាមស្រស់ និងកម្លាំងកាយចិត្ត ដើម្បីការពារអធិបតេយ្យភាព និងបូរណភាពទឹកដីនៃមាតុភូមិកម្ពុជាពីការឈ្លានពានដ៏ព្រៃផ្សៃ និងមិនឈប់ឈររបស់សត្រូវ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានថ្លែងសង្កត់ធ្ងន់ថា ស្មារតីតស៊ូប្រយុទ្ធក្នុងសមរភូមិការពារជាតិលើកនេះ គឺជាគំរូវីរភាពដ៏ឧត្តុង្គឧត្តម និងក្លាហានបំផុត សម្រាប់បណ្តុះមនសិការស្នេហាជាតិដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយ។ វីរភាពនេះហើយ ដែលបាន និងកំពុងជំរុញឱ្យប្រជាជនខ្មែរគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស ឱ្យមានការគោរពកោតសរសើរ និងរួបរួមសាមគ្គីគ្នាជាធ្លុងតែមួយជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាឈរនៅខាងក្រោយខ្នងជានិច្ច ដើម្បីគាំទ្រដល់វីរកងទ័ពជួរមុខដែលកំពុងប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងខ្មាំងសត្រូវ។
ជាការចូលរួមចំណែកសម្រាលការលំបាក និងលើកទឹកចិត្ត ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី បានប្រគល់ជូននូវអំណោយសួរសុខទុក្ខដល់វីរកងទ័ព និងក្រុមគ្រួសារ ដែលរួមមានគ្រឿងឧបភោគបរិភោគដូចជា អង្ករ មី ត្រីងៀត ក្រម៉ា ព្រមទាំងថវិកាមួយចំនួនផងដែរ៕

HE Keo Remy, Senior Minister, stated that the fighting spirit on today’s battlefields, as the nation defends itself, represents the noblest and most courageous display of heroism for inspiring patriotism in future generations.
On 20 December 2025, HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), led a CHRC delegation to visit wounded soldiers–in person–who were fulfilling their mission to defend the nation, territorial integrity, and the Khmer people from Siamese invasion; they are being treated at the Siem Reap Referral Hospital and the 4th Military Region Hospital in Siem Reap.
On that occasion, HE Keo Remy, Senior Minister, conveyed the top leaders’ best regards and attention, including Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen, Samdech Kittiprittbandit Bun Rany Hun Sen, Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, and HE Dr Pich Chanmony, to all the brave soldiers and their families. He emphasised that the leaders’ presence at this moment serves as a testament to gratitude and encouragement for the immense sacrifices made by these heroic soldiers and their families, who courageously offered their lives, blood and physical strength to defend Cambodia’s homeland, sovereignty and territorial integrity against the enemy’s savage and relentless invasion.
HE Keo Remy, Senior Minister, stressed that the current fighting is to defend the nation, serving as an unprecedentedly heroic and courageous model for the next generation to foster patriotism. This heroism has inspired the Cambodians at home and abroad to hold the soldiers in deep respect and admiration, to unite firmly with the Royal Government, and to stand resolutely behind the heroic frontline troops battling the enemy at all times.
To help ease their hardships and provide encouragement, HE Keo Remy gave gifts to the soldiers and their families, which included various other food items such as rice, noodles, dried fish, scarves, and some cash.