ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រ៉េមី ៖ សម្តេចមហាបវរធិបតីមានការយកចិត្តទុកដាក់លើធនធានមនុស្ស ជាសំខាន់ក្នុងកិច្ចអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ
ខេត្តត្បូងឃ្មុំ៖ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានលើកឡើងយ៉ាងដូច្នេះ នៅក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបើកសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយរបាយការណ៍ជាតិ ស្តីពីការអនុវត្តកតិកាសញ្ញាអន្តរជាតិ ស្តីពីសិទ្ធិពលរដ្ឋ និងនយោបាយ នៅខេត្តត្បូងឃ្មុំ នាព្រឹកថ្ងៃច័ន្ទ ១៥រោច ខែពិសាខ ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ព.ស. ២៥៦៩ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ នៅក្នុងសាលប្រជុំរបស់សាលាខេត្តត្បូងឃ្មុំ ដែលមានការចូលរួមពី ឯកឧត្តម ប៉ែន កុសល្យ អភិបាល នៃគណៈអភិបាលខេត្តត្បូងឃ្មុំ ព្រមទាំង ឯកឧត្តម លោកជំទាវ លោក លោកស្រី តំណាងអង្គភាពជុំវិញខេត្តត្បូងឃ្មុំ ចំនួនសរុបប្រមាណ ៣០០នាក់។ សិក្ខាសាលានេះ រៀបចំដោយគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា និងសហការជាមួយរដ្ឋបាលខេត្តត្បូងឃ្មុំ។
ឯកឧត្តមបានលើកឡើងថា សិក្ខាសាលានាពេលនេះ រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណង (១) បង្ហាញពិកិច្ចខំប្រឹងប្រែង និង សមិទ្ធផលធំៗ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការការពារនិងលើកកម្ពស់សិទ្ធិមនុស្សនៅកម្ពុជា (២) បង្ហាញពីការអនុវត្តជាទៀងទាត់នូវកាតព្វកិច្ចអន្តរជាតិរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងនាមជារដ្ឋសមាជិកអង្គការសហប្រជាជាតិ (៣) បញ្រ្ជាបការយល់ដឹងបន្ថែមដល់អង្គភាព ថ្នាក់ក្រោមជាតិ ឱ្យយល់កាន់តែច្បាស់ពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលលើវិស័យសិទ្ធិមនុស្ស និង (៤) ជំរុញការចូលរួមរបស់អង្គភាពថ្នាក់ក្រោមជាតិ ក្នុងការអនុវត្ត សេចក្តីសង្កេតសន្និដ្ឋាន (អនុសាសន៍) នៃរបាយការណ៍ជាតិស្តីពីកតិកាសញ្ញាអន្តរជាតិ ស្តីពីសិទ្ធិពលរដ្ឋ និងនយោបាយ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី បានសង្កត់ធ្ងន់ថា កម្ពុជាបានទទួលយកកតិកាសញ្ញា អនុសញ្ញាអន្តរជាតិចំនួន ៨លើ៩ និងខ្លឹមសារនៃកតិកាសញ្ញា អនុសញ្ញាអន្តរជាតិទាំងនោះត្រូវបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងរដ្ឋធម្មនុញ្ញជាតិរបស់កម្ពុជា មានន័យថា ក្រោយពីកម្ពុជាទទួលយកនូវកតិកាសញ្ញា អនុសញ្ញាអន្តរជាតិទាំងនេះ កម្ពុជាត្រូវជាប់កាតព្វកិច្ចដ៏ធំនោះគឺការធ្វើរបាយការណ៍ជាតិស្ដីពីសិទ្ធិមនុស្សជូនអង្គការសហប្រជាជាតិ ដែលនេះជាការងារចាំបាច់ផងដែររបស់ គ.ស.ម.ក. ក្នុងការសរសេររបាយការណ៍ជាតិនេះ។
ឯកឧត្តមក៏បានលើកឡើងផងដែរថា ក្រោមការដឹកនាំប្រកបដោយភាពឈ្លាសវៃ និងប៉ិនប្រសប់របស់ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រីនារយៈពេលកន្លងមក និងសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ជាសត្យានុម័ត ដូចយើងបាននិងកំពុងឃើញជាក់ស្តែង គ្មានទេការគោរពសិទ្ធិសេរីភាពជាមូលដ្ឋានរបស់មនុស្សនៅក្នុងភ្នក់ ភ្លើងសង្គ្រាម សូម្បីតែសិទ្ធិរស់រានមានជីវិត ដែលជាសិទ្ធិចម្បងគេ ក៏មិនត្រូវបានធានាផងដែរ។ ហេតុនេះ ការចូលរួមថែរក្សានិងការពារសន្តិភាព គឺជាកាតព្វកិច្ចរបស់យើង ទាំងអស់គ្នា ដើម្បីធានាបាននូវឱកាសក្នុងការទទួលបាន និងប្រើប្រាស់សិទ្ធិសេរីភាពជាមូលដ្ឋាន និងវឌ្ឍនភាពរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា។ ម៉្យាងវិញទៀតសម្តេចបវរធិបតីមានការយកចិត្តទុកដាក់លើធនធានមនុស្សជាសំខាន់ ក្នុងកិច្ចអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ។
នៅក្នុងឱកាសនៃសិក្ខាសាលានេះឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ថា អ្វីដែលយើងគ្រប់គ្នាគួរ មានមោទនភាពបំផុតក្នុងនាមជាប្រជាជនខ្មែរនោះគឺ ប្រទេសកម្ពុជាយើងពុំមានទោសប្រហារជីវិតដូចប្រទេសដទៃឡើយ ដែលការលុបចោលទោសប្រហារជីវិតនេះ គឺជាការបំពេញកាតព្វកិច្ច មួយដ៏សំខាន់បំផុតស្របតាមនិយាមនៃច្បាប់សិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានលើកឡើងផងដែរថា ប្រទេសកម្ពុជា ក៏មិនត្រូវបានរើសអើងនោះទេចំពោះបងប្អូនអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា ហើយនេះជាធម្មជាតិចំពោះបងប្អូនអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា ដែលមានពីកំណើតមក ដូច្នេះពួកគាត់មិនគួរត្រូវបានទទួលការរើសអើងពីសំណាក់មជ្ឈដ្ឋានជុំវិញនោះទេ ប៉ុន្តែគួរតែត្រូវបានលើកទឹកចិត្ត និងការពារពួកគាត់ដូចពលរដ្ឋដទៃទៀតដែរ។ មួយវិញទៀត គ.ស.ម.ក. ក៏តែងតែចូលរួមចំណែកដ៏សំខាន់នេះ ដោយការចូលរួមការពារសិទ្ធិរបស់បងប្អូនអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា ដើម្បីឱ្យសិទ្ធិបងប្អូនអ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នាត្រូវបានធានា និងទទួលស្គាល់ពីមជ្ឈដ្ឋានជុំវិញ។ ដោយឡែកសេរីភាពនៃជំនឿ សាសនា ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាទូទាំងប្រទេសមានសិទ្ធិ និងសេរីភាពពេញលេញក្នុងការគោរពផងដែរ។
ឯកឧត្តម បានធ្វើការកោតសរសើរចំពោះការដឹកនាំដ៏ឈ្លាសវៃរបស់ឯកឧត្តម ប៉ែន កុសល្យ អភិបាល នៃគណៈអភិបាលខេត្តត្បូងឃ្មុំ ដែលបានបង្កបរិយាកាសឱ្យមានការសាមគ្គីភាព និងឯកភាពផ្ទៃក្នុងនៃមន្ត្រីចំណុះឱ្យរដ្ឋបាលខេត្តទាំងមូលផងដែរ។
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្រ្តី បានបញ្ចាក់ផងដែរថា កម្ពុជានៅតែបន្តប្តេជ្ញាពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ យ៉ាងជិតស្និទ្ធក្នុងភាពជាដៃគូសន្ទនាបែបស្ថាបនា ជាមួយរាល់យន្តការសិទ្ធិមនុស្សរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ និងភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ដើម្បីជំរុញការលើកកម្ពស់ និងការការពារសិទ្ធិមនុស្សឱ្យបានកាន់តែល្អប្រសើរឡើងថែមទៀត៕

Tbong Khmum province: HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), chaired the opening ceremony of the Dissemination Workshop on National Report on the Implementation of the International Covenant on Civil and Political Rights in Tbong Khmum province on Monday morning, 26 May 2025, in its provincial hall, with a total of approximately 300 participants, including HE Pen Kosal, Governor of Tbong Khmum province, as well as Excellencies, ladies and gentlemen, representatives of the units around Tbong Khmum province. The workshop was organised by the CHRC in collaboration with the Tbong Khmum provincial administration.
He stated that this workshop was organized with the aim of (1) showcasing the efforts and major achievements of the Royal Government in protecting and promoting human rights in Cambodia; (2) demonstrate regular implementation of the Royal Government’s international obligations as a member state of the United Nations; (3) provide additional awareness to sub-national units to better understand the human rights efforts made by the Royal Government; and (4) promote the participation of sub-national entities in the implementation of the concluding observations (recommendations) of the national report on the International Covenant on Civil and Political Rights.
He emphasised that Cambodia has ratified 8 out of the 9 international covenants, conventions, and their provisions have been incorporated into the national Constitution of Cambodia, which means that following Cambodia’s accession to these international covenants, conventions, the country is obliged to submit a national human rights report to the United Nations; preparing this report is also an essential responsibility of the CHRC.
He also mentioned that under the wise and skillful leadership of Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen, former Prime Minister, and Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, […]. In fact, as we have been seeing, there is no respect for basic human rights and freedoms in the face of war, even the right to life, which is the most basic right, is not guaranteed. Therefore, participating in preserving and protecting peace is our collective duty to ensure the opportunity to enjoy and exercise fundamental freedoms and the progress of the Cambodian people. Moreover, Samdech Borvor Thipadei takes human resources as an important factor in the national development.
During the workshop, he stated that Cambodians should take great pride in fact that Cambodia does not have the death penalty, unlike other countries; he stressed that abolishing the death penalty is a crucial obligation aligned with international human rights law.
He also mentioned that Cambodia does not practice discrimination against LGBT individuals, recognising that homosexuality is an innate characteristic from birth. As a result, they should not face prejudice from society but instead be supported and safeguarded just like any other citizens. In addition, the CHRC always makes this important contribution, participating in protecting the LGBT rights, so that their rights are guaranteed and recognised by the surrounding community. In particular, as regards freedom of religion, Cambodian citizens throughout the country have the full right and freedom to respect it.
He praised the wise leadership of HE Pen Kosal, Governor of Tbong Khmum province, who has created an atmosphere of solidarity and internal unity among the officials under the entire provincial administration.
He also emphasised that Cambodia is dedicated to enhancing close collaboration through constructive dialogue with all UN human rights bodies and relevant stakeholders to further advance the promotion and protection of human rights.