ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេស រដ្ឋមន្ត្រី ប្រធាន គណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាលចុះជួយស្រុកគាស់ក្រឡអញ្ជើញចែកសម្ភារៈសិក្សាដល់កុមារ ៥០០នាក់ នៅស្រុកគាស់ក្រឡ
ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រ៉េមី ប្រធាន គណៈកម្មាធិការសិទ្ធមនុស្សកម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាលចុះជួយស្រុកគាស់ក្រឡ ព្រមទាំងថ្នាក់ដឹកនាំ មន្ត្រីរាជការ និងមេធាវីសិទ្ធិមនុស្ស នៃគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានអញ្ជើញចុះចែកសម្ភារៈសិក្សាជូនដល់ក្មួយៗកុមារ និងសិស្សានុសិស្សចំនួន ៥០០នាក់ មកពីឃុំទាំង៦ទូទាំងស្រុកគាស់ក្រឡ ខេត្តបាត់ដំបង ក្នុងគោលបំណង អបអរសាទរ ទិវា សិទ្ធិ កុមារ អន្តរជាតិ ១ មិថុនា ។
ឯកឧត្តម ទេសរដ្ឋមន្រ្តី បានលេីកឡេីងថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានផ្ដល់នូវការយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការការពារនិងលើកកម្ពស់សិទ្ធិនិងសេរីភាពទាំងឡាយរបស់កុមារ ជាពិសេសសិទ្ធិជាមូលដ្ឋានសំខាន់ទាំងបួនដែលកុមារត្រូវតែទទួលបានគឺ សិទ្ធិរស់រានមានជីវិត សិទ្ធិទទួលបានការអប់រំ សិទ្ធិក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ និងសិទ្ធិក្នុងការចូលរួម។ ការលើកកម្ពស់និងការការពារកុមារ គឺជាបញ្ហាអាទិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈការអនុវត្តច្បាប់អន្តរជាតិនានា ជាពិសេសអនុសញ្ញាសិទ្ធិកុមារ និងពិធីសារបន្ថែម ការរៀបចំច្បាប់ គោលនយោបាយ និងវិធានការនានា សំដៅឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរបស់កុមារនិងកិច្ចការពារជាពិសេសសម្រាប់កុមារ ដើម្បីរស់នៅក្នុងសេរីភាព សន្តិភាព និងការអភិវឌ្ឍ។ សិទ្ធិជាមូលដ្ឋានរបស់កុមារ សេរីភាព ក៏ដូចជាសិទ្ធិផ្សេងៗទៀត អាចកេីតមានទៅបានគឺដោយសារកត្តាសន្តិភាព ក្រោមការដឹកនាំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ក៏បានពាំនាំនូវប្រសាសន៍សាកសួរសុខទុក្ខរបស់ សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រ កម្ពុជា ជូនដល់អាណាព្យាបាល សិស្សានុសិស្ស លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងមន្ត្រី មូលដ្ឋានស្រុកគាស់ក្រឡ និងបានថ្លែងអំណរគុណដល់ ថ្នាក់ដឹកនាំ ស្រុក ដែលបានយកចិត្តទុក្ខដាក់ដល់សុខទុក្ខប្រជាពលរដ្ឋក្នុងមូលដ្ឋាន ស្រុកគាស់ក្រឡ។ ពិធីសំណេះសំណាលនេះត្រូវបានធ្វេីឡេីងថ្ងៃអង្គារ ៦រោច ខែពិសាខ ឆ្នាំរោងឆស័ក ព.ស. ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ នៅសាលាស្រុកគាស់ក្រឡ ខេត្តបាត់ដំបង៕

His Excellency Senior Minister Keo Remy, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC) and Chairman of the Royal Government Taskforce for Koas Kralor District, along with the civil servants and CHRC human rights lawyers, distributed educational materials to 500 young learners and pupils from six communes of Koas Kralor district, Battambang province; [this event was organised] to celebrate the 1 June International Children’s Day.
The Senior Minister said that the Royal Government of Cambodia has paid attention to the protection and promotion of the rights and freedoms of children; this includes the four fundamental rights they must enjoy: the right to life, the right to education, the right to development, and the right to participation. The promotion and protection of children is a priority for the Royal Government of Cambodia through its implementation of international laws, especially the Convention on the Rights of the Child, and Optional Protocols, the development of laws, policies and measures to meet the needs of children and, especially, their protection in order for them to live in freedom, peace and development. Children’s fundamental rights, freedoms, as well as other rights prevail thanks to the factors of peace under the leadership of the Royal Government.
On that occasion, the Senior Minister conveyed the best regards of Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, to the guardians, pupils, teachers and local officials of Koas Kralor district. He also expressed gratitude to the district authorities for their efforts in caring for the local people’s well-being in Koh Kralor district.
This gathering ceremony was held on Tuesday, 28 May 2024 at the Koas Kralor District Hall in Battambang province.