សិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយ « សេចក្តីអង្កេតសន្និដ្ឋាននៃរបាយការណ៍លើកទី ២ របស់ប្រទេសកម្ពុជា ស្តីពីការអនុវត្តកតិកាសញ្ញាអន្តរជាតិស្តីពីសេដ្ឋកិច្ច សង្គមនិងវប្បធម៌»
នៅព្រឹកថ្ងៃចន្ទ ១រោច ខែអស្សុជ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ៣០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាអធិបតីនៅក្នុងសិក្ខាសាលាផ្សព្វផ្សាយ «សេចក្តីអង្កេតសន្និដ្ឋាននៃរបាយការណ៍លើកទី ២ របស់ប្រទេសកម្ពុជា ស្តីពីការអនុវត្តកតិកាសញ្ញាអន្តរជាតិស្តីពីសេដ្ឋកិច្ច សង្គមកិច្ច និងវប្បធម៌» នៅសណ្ឋាគារ រ៉ាហ្វល ឡឺរ៉ូយ៉ាល់។ សិក្ខាសាលានេះសហការរៀបចំឡើងដោយគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) និងការិយាល័យឧត្តមស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំកម្ពុជា (OHCHR) ដែលមានការចូលរួមពី ក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ និងតំណាងស្ថាប័ននីតិប្បញ្ញត្តិ តំណាងសង្គមស៊ីវិល ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងស្ថានទូត សរុប ១០៤នាក់។
សិក្ខាសាលាធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងប្រមូលផ្តុំតំណាងស្ថាប័ននៃ រាជរដ្ឋាភិបាល អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ ដើម្បីពិភាក្សាពីការផ្សព្វផ្សាយនៃសេចក្ដីអង្កេតសន្និដ្ឋាន និងតួនាទីសម្រាប់ធ្វើការតាមដានការអនុវត្តអនុសាសន៍ពីសំណាក់ដៃគូពាក់ព័ន្ធនានា ទន្ទឹមនេះក៏ជាការចែករំលែកនូវផែនការក្នុងការអនុវត្តសេចក្តីអង្កេតសន្និដ្ឋានពីតំណាង ក្រសួង ស្ថាប័ន ផងដែរ។
អ្នកស្រី Roueida Adel El Hage តំណាង OHCHR ប្រចាំកម្ពុជា បានលើកឡើងថា OHCHR គាំទ្ររដ្ឋភាគីដើម្បី ទី១).បំពេញកាតព្វកិច្ចចំពោះសិទ្ធិសេដ្ឋកិច្ច សង្គមកិច្ច និងវប្បធម៌ តាមរយៈគោលនយោបាយម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងសារពើពន្ធដែលគាំទ្រដល់ការអនុវត្តសិទ្ធិទាំងនេះ ទី២).ពង្រឹងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីចាត់វិធានការលើបញ្ហាវិសមភាព និងការរើសអើងចំពោះក្រុមជាក់លាក់ដូចជាជនជាតិដើមភាគតិច ជនមានពិការភាព មនុស្សចាស់ ស្ត្រី និងកុមារី តាមរយៈការពង្រឹងច្បាប់ គោលនយោបាយស្ថាប័ន និងការអនុវត្តនានា ទី៣).ធានាបាននូវបរិយាកាសអំណោយផល តាមរយៈបណ្តាញសម្រាប់ការចូលរួមប្រកបដោយអត្ថន័យ និងបរិយាប័ន្ន ទី៤).ធ្វើការជាមួយស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ ដើម្បីតម្រឹមគោលនយោបាយម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងការសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុជាមួយនឹងសិទ្ធិមនុស្ស។
ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី បានមានប្រសាសន៍លើកឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាដែលបន្តដឹកនាំដោយសម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានធានាលើកម្មវិធីនយោបាយអាទិភាពចំនួន៦ និងដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមអាទិភាពចំនួន៥គឺ ១).ការពង្រីកសេវាថែទាំសុខភាពឆ្ពោះទៅរកការគ្របដណ្តប់សុខភាពជាសកល ២).ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ជូនដល់យុវជនមកពី គ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ នៅទូទាំងប្រទេស ៣).ការធ្វើស្ថាបនូបនីយកម្មកម្មវិធីជាតិជំនួយសង្គម សម្រាប់គ្រួសារក្រីក្រ, ក្រុមជនងាយរងគ្រោះនៅក្នុងគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ នៅក្នុងគ្រាមានវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច និងគ្រាមានគ្រោះអាសន្ន ៤). ការដាក់ចេញ និងការជំរុញ អនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ ឱ្យមានលទ្ធភាពចូលរួមក្នុងសេដ្ឋកិច្ចក្នុងប្រព័ន្ធ និង អាចទទួលបានផលប្រយោជន៍ពីប្រព័ន្ធគាំពារសង្គមផ្លូវការ ៥).ការដាក់ចេញនូវយន្តការសម្របសម្រួល និងកម្មវិធីហិរញ្ញប្បទាន សំដៅលើកស្ទួយផលិតកម្ម, រកទីផ្សារ និង រក្សាលំនឹងថ្លៃកសិផលសំខាន់ៗ ក្នុងកម្រិតសមរម្យ ៦).ការដាក់ពង្រាយមន្ត្រីបច្ចេកទេសកសិកម្មទៅគ្រប់ឃុំ-សង្កាត់ ដែលមានសកម្មភាពកសិកម្ម នៅទូទាំងប្រទេស និង ការរៀបចំឱ្យមានសមាគមកសិករនៅតាមទីជនបទ។
ឯកឧត្តមបានមានប្រសាសន៍បន្ថែមទៀតថា ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានផ្តល់សច្ចាប័នលើកតិកាសញ្ញាអន្តរជាតិស្តីពីសិទ្ធិសេដ្ឋកិច្ច សង្គមកិច្ច និងសិទ្ធិវប្បធម៌ នៅថ្ងៃទី២៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ១៩៩២។ កម្ពុជា បាន ដាក់របាយការណ៍តាមកាលកំណត់លើកទី២ នៅខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៩ ហើយគណៈកម្មាធិការបានពិនិត្យនៅថ្ងៃទី២១-២២ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣ និងបានចេញជាសេចក្តីអង្កេតសន្និដ្ឋាន នៅថ្ងៃទី៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ សម្រាប់កម្ពុជាអនុវត្ត។ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ជាប្រទេសឈានមុខគេក្នុងតំបន់អាស៊ាន ដោយបានផ្តល់សច្ចាប័ន និងចូលជាសមាជិកសន្ធិសញ្ញសិទិ្ធមនុស្សអន្តរជាតិចំនួន៨ ក្នុងចំណោមសន្ធិសញ្ញាសំខាន់ៗចំនួន៩ រួមទាំងពិធីសារបន្ថែមចំនួន៤ទៀតផងដែរ។ បន្ថែមលើនេះ កម្ពុជាក៏បានបន្តអនុញ្ញាតឱ្យមានការិយាល័យឧត្តម ស្នងការអង្គការសហប្រជាជាតិទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្សប្រចាំកម្ពុជា និងអ្នករាយការពិសេសទទួលបន្ទុក សិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ហើយតែងទទួលស្វាគមន៍ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់អ្នករាយការពិសេសតាមវិស័យជាបន្តបន្ទាប់តាមការស្នើសុំ។ កត្តាធំៗទាំងនេះ គឺជាភស្តុតាង និងសក្ខីកម្មយ៉ាងរឹងមាំនិងមិនអាចប្រកែកបាន អំពីសុឆន្ទៈពិតប្រាកដរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ចំពោះការលើកកម្ពស់ និងការការពារសិទ្ធិមនុស្ស ក្រោមការដឹកនាំប្រកបដោយភាពឈ្លាសវៃនិងប៉ិនប្រសប់របស់ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នារយៈពេលកន្លងមក និងសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ជាសត្យានុម័ត ដូចយើងបាន និងកំពុងឃើញជាក់ស្ដែង៕

Dissemination Workshop “Concluding Observations of the Second Periodic Report of Cambodia on the Implementation of the International Covenant on Economic, Social and Cultural [Rights]”
On the morning of Monday, 30 October 2023, His Excellency Keo Remy, Senior Minister, and President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), presided over the Dissemination Workshop on “Concluding Observations of the Second Periodic Report of Cambodia on the Implementation of the International Covenant on Economic, Social and Cultural [Rights]” at the Raffles Royal Hotel. It was co-organised by the CHRC and the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR) in Cambodia, with a total of 104 participants from relevant ministries and institutions, and representatives of legislative institutions and civil society, development partners and embassies.
Its purpose is to bring together representatives of the Royal Government, civil society organisations and development partners in order to discuss the dissemination of the concluding observations and the role of monitoring the implementation of stakeholders’ recommendations, and at the same time, to share the plan for the implementation of the concluding observations from representatives of ministries and institutions as well.
Ms Roueida Adel El Hage, OHCHR representative to Cambodia, stated that the OHCHR supports States Parties, first, to fulfil their obligations for Economic, Social and Cultural Rights through macroeconomic and fiscal policies that support the implementation of these rights; second, to strengthen efforts to address inequality and discrimination against specific groups such as indigenous peoples, persons with disabilities, the elderly, women and girls, by enforcing laws, institutional policies and practices; third, to ensure a conducive environment through the network for meaningful and conclusive participation; and fourth, to work with international financial institutions so as to align macroeconomic policies and financial decisions with human rights.
His Excellency Keo Remy said that the Royal Government of Cambodia led by Samdech Prime Minister Hun Manet has guaranteed six priority policy programmes and addressed five priority challenges; [the former] includes (1) expanding healthcare services towards achieving the universal health coverage; (2) providing vocational and technical trainings for youth from poor and vulnerable households across the nation; (3) institutionalising the national social assistance programme for poor households, vulnerable people from poor households, and at-risk households during economic crises and emergencies; (4) formulating and accelerating the implementation of the Informal Economy Development Strategy to enable them to participate in the formal economy, and to grasp the benefits from formal social protection system; (5) introducing coordinating mechanism and financing programme that enhance agricultural products’ production, market access, and price stability at a reasonable level; and (6) deploying agricultural technical officers to all communes and Sangkats that have agricultural activities across the nation and forming farmers associations in rural areas.
He added that the Kingdom of Cambodia ratified the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights on 26 May 1992. Cambodia submitted its Second Periodic Report in September 2019, and the Committee reviewed it on 21-22 February 2023 and issued its concluding observations on 3 March 2023 for Cambodia to implement. The Kingdom of Cambodia is a leading country in the ASEAN region, ratifying and acceding eight out of the nine major international human rights treaties, as well as four optional protocols. In addition, Cambodia has continued to authorise the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights and the Special Rapporteur on Human Rights in Cambodia and always welcomes the Special Rapporteur’ visit on request. These major factors are the strong and incontrovertible evidence and testimony of the Royal Government of Cambodia’s true will to promote and protect human rights, under the wise and skilful leadership of Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen in the past and Samdech Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, which is justified by what we have seen.