ឯកឧត្តម ស្រ៊ាង ចិន្ដា និងឯកឧត្តម ជិន អង្គារិទ្ធិ ចូលរួមសិក្ខាសាលារបស់អាយឆាស្ដីពីការចែករំលែកឧត្តមានុវត្តន៍ក្នុងការអនុវត្តអនុសាសន៍ដែលបានទទួលយកក្នុងយន្ដការពិនិត្យឡើងវិញជាសកលតាមកាលកំណត់ (UPR
ហ្លួងព្រះបាង៖ តាមការចាត់តាំងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា និងជាតំណាងប្រទេសកម្ពុជាប្រចាំគណៈកម្មការអន្តររដ្ឋាភិបាលអាស៊ានទទួលបន្ទុកសិទ្ធិមនុស្ស (អាយឆា) ឯកឧត្តម ស៊្រាង ចិន្ដា និងឯកឧត្តម ជិន អង្គារិទ្ធិ សមាជិកគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានចូលរួមសិក្ខាសាលារបស់អាយឆាស្ដីពីការចែករំលែកឧត្តមានុវត្តន៍ក្នុងការអនុវត្តអនុសាសន៍ដែលបានទទួលយកក្នុងយន្ដការពិនិត្យឡើងវិញជាសកលតាមកាលកំណត់ (UPR) នាថ្ងៃទី១១-១២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ នៅទីក្រុងហ្លួងព្រះបាង សាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យប្រជាមានិតឡាវ។
សិក្ខាសាលារបស់អាយឆានេះ រៀបចំឡើងដោយអាយឆាឡាវ ក្នុងគោលបំណងផ្ដល់ជាវេទិកាមួយដល់គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ ពោលគឺទាំងតំណាងរដ្ឋាភិបាល និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល ក្នុងការចែករំលែកនូវឧត្តមានុវត្តន៍ បទពិសោធ និងមេរៀនជាក់ស្ដែងពាក់ព័ន្ធនឹងការអនុវត្តអនុសាសន៍ UPR ដែលបានទទួលយក និងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការតាមដានលើវឌ្ឍនភាពក្នុងការអនុវត្តអនុសាសន៍ទាំងនោះ ហើយសិក្ខាសាលានេះក៏ជាការអនុវត្តផែនការការងាររយៈពេលប្រាំឆ្នាំរបស់អាយឆា ២០២១-២០២៥ ក្នុងការលើកកម្ពស់ការអនុវត្តប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនៃកាតព្វកិច្ចសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិដែលធ្វើឡើងដោយរដ្ឋសមាជិកអាស៊ាន ផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តម ជិន អង្គារិទ្ធិក៏បានចែករំលែកនូវការអនុវត្តអនុសាសន៍ UPR របស់កម្ពុជា ដោយឯកឧត្តម បានលើកឡើងពី (១). វដ្ត(ជុំ) និងដំណើរការនៃការទទួលយកអនុសាសន៍ UPR, (២). ការផ្សព្វផ្សាយនូវអនុសាសន៍ UPR ទៅក្រសួង ស្ថាប័ន រដ្ឋាភិបាល និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល ក៏ដូចជាភាគីពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗ និង (៣). ករណីសិក្សាស្តីពីការអនុវត្តអនុសាសន៍ពាក់ព័ន្ធនឹងសិទ្ធិការងារ។
អង្គសិក្ខាសាលាក៏បានបើកជាវេទិកាសំណួរ-ចម្លើយ ដល់អ្នកចូលរួមទាំងអស់បានសួរសំណួរ ក៏ដូចជាផ្តល់នូវមតិយោបល់ក្នុងន័យទទួលបានការចែក រំលែកនូវការអនុវត្តល្អៗ ពាក់ព័ន្ធនឹងអនុសាសន៍ UPR សម្រាប់ជុំបន្តបន្ទាប់ទៀត ឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ៕

HE Sreang Chenda and HE Chin Angkearith Attended AICHR Workshop on Sharing Best Practices in the Implementation of Recommendations Accepted in the Universal Periodic Review (UPR)
Luang Prabang: HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC) and Representative of Cambodia to the ASEAN Intergovernmental Commission on Human Rights (AICHR), assigned HE Srang Chenda and HE Chin Angkearith, CHRC members, to attend AICHR Workshop on Sharing Best Practices in the implementation of recommendations accepted in the UPR on 11-12 December 2024 in Luang Prabang, the Lao People’s Democratic Republic.
This AICHR workshop was organised by AICHR-Laos with the aim of providing a forum for all stakeholders, including government representatives and civil society organisations, sharing their best practices, experiences and practical lessons related to the implementation of the accepted UPR recommendations and efforts to monitor their implementation progress. The workshop also focused on the implementation of the AICHR Five-Year Work Plan 2021-2025 to promote the effective implementation of international human rights obligations undertaken by ASEAN Member States.
At the same time, HE Chin Angkearith shared the implementation of Cambodia’s UPR Recommendations, (1) cycle and the process of accepting UPR recommendations, (2) dissemination of UPR recommendations to ministries, government institutions and civil society organisations, as well as other stakeholders, and (3) case studies on the implementation of recommendations related to labour rights.
The workshop also opened a Q&A forum for all participants to pose questions as well as provide feedback in order to better share best practices related to UPR recommendations for the next cycle.