ឯកឧត្តម ជិន អង្គារិទ្ធិ ចូលរួមសិក្ខាសាលាស្តីពីសុពលភាពក្នុងតំបន់អាស៊ានស្តីពីភាពពាក់ព័ន្ធនៃការជួញដូរនិងពិការភាព និងកិច្ចសន្ទនាស្តីពីការដោះស្រាយការជួញដូរមនុស្សក្នុងចំណោមក្រុមងាយរងគ្រោះ
បាងកក៖ ឯកឧត្តម ជិន អង្គារិទ្ធិ សមាជិក គ.ស.ម.ក. និងជាប្រធាននាយកដ្ឋានសិទ្ធិមនុស្សតំបន់និងអាស៊ាន បានចូលរួម “សិក្ខាសាលាស្តីពីសុពលភាពក្នុងតំបន់អាស៊ានស្តីពីភាពពាក់ព័ន្ធនៃការជួញដូរនិងពិការភាព” និង “កិច្ចសន្ទនាស្តីពីការដោះស្រាយការជួញដូរមនុស្សក្នុងចំណោមក្រុមងាយរងគ្រោះ” នៅថ្ងៃទី២១-២៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ នៅទីក្រុងបាងកក ប្រទេសថៃ។
សិក្ខាសាលា និងកិច្ចសន្ទនា ត្រូវបានរៀបចំឡើងរួមគ្នាដោយគណៈកម្មការអន្តររដ្ឋាភិបាលអាស៊ានស្តីពីសិទ្ធិមនុស្សប្រទេសថៃ(AICHR-Thailand) និងគណៈកម្មការអាស៊ានស្តីពីការលើកកម្ពស់ និងការពារសិទ្ធិស្ត្រី និងកុមារប្រទេសថៃ(ACWC-Thailand) សហការជាមួយរដ្ឋាភិបាលអូស្ត្រាលី ក្រោមការគាំទ្រមូលនិធិពីកម្មវិធីប្រឆាំងការជួញដូរមនុស្សអាស៊ាន-អូស្ត្រាលី(ASEAN-ACT) និងការគាំទ្រពីអង្គការសន្តិសុខនិងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនៅអឺរ៉ុប(OSCE) ក្នុងគោលបំណងធ្វើឱ្យមានសុពលភាពលើសេចក្តីព្រាងគោលនយោបាយថ្នាក់តំបន់ អំពីចំណុចប្រសព្វនៃពិការភាពនិងការជួញដូរមនុស្ស។ សេចក្តីព្រាងគោលនយោបាយនេះ ត្រូវបានធ្វើការស្រាវជ្រាវយ៉ាងទូលំទូលាយ និងសិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់ថ្នាក់ជាតិដែលធ្វើឡើងនៅទូទាំងប្រទេសអាស៊ានចំនួនប្រាំមួយរួមមាន កម្ពុជា ឥណ្ឌូណេស៊ី ឡាវ ហ្វ៊ីលីពីន ថៃ និងវៀតណាម។ ជាមួយគ្នានេះ កិច្ចសន្ទនាក៏នឹងផ្តល់នូវវេទិកាមួយសម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរការអនុវត្តប្រកបដោយជោគជ័យ បទពិសោធ ការចែករំលែកមេរៀនល្អៗ និងបញ្ហាប្រឈម ដោយផ្តោតសំខាន់ពីតម្រូវការសំខាន់ៗដើម្បីដោះស្រាយភាពងាយរងគ្រោះជាក់លាក់សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋងាយរងគ្រោះ រួមមាន ស្រ្តី កុមារ ជនមានពិការភាព ជនជាតិដើមភាគតិច និងក្រុមជនជាតិភាគតិច (ជនចំណាស្រុក)។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះ មានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់តំណាងគណៈកម្មការអន្តររដ្ឋាភិបាលអាស៊ានស្តីពីសិទ្ធិមនុស្ស (AICHR) តំណាងនៃកិច្ចប្រជុំមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ស្តីពីសុខុមាលភាពសង្គម និងការអភិវឌ្ឍន៍ (SOMSWD) តំណាងគណៈកម្មការអាស៊ានស្តីពីការលើកកម្ពស់ និងការពារសិទ្ធិស្ត្រី និងកុមារ (ACWC) តំណាងនៃកិច្ចប្រជុំមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ស្តីពីឧក្រិដ្ឋកម្មឆ្លងដែន (SOMT) តំណាងវេទិកាជនពិការអាស៊ាន (ADF) តំណាងមកពីក្រុមការងារជាតិ/ក្រុមប្រឹក្សា/គណៈកម្មាធិការប្រឆាំងការជួញដូរនៃប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន តំណាងអង្គការសង្គមស៊ីវិលអាស៊ាន (CSOs) ដែលធ្វើការប្រឆាំងការជួញដូរមនុស្ស រួមទាំងអង្គការជនពិការ (OPD) និងតំណាងប្រទេសទីម័រខាងកើត (អ្នកសង្កេតការណ៍អាស៊ាន)៕

HE Chin Angkearith Attended Regional Validation Workshop: Intersection of Disability and Trafficking in Persons in ASEAN and Dialogue on Addressing Trafficking in Persons Among Vulnerable Groups
Bangkok: HE Chin Angkearith, a member of the Cambodian Human Rights Committee and Director of the Regional and ASEAN Human Rights Department, participated in the “Regional Validation Workshop: Intersection of Disability and Trafficking” and “Dialogue on Addressing Trafficking in Persons Among Vulnerable Groups” on 21-23 January 2025 in Bangkok, Thailand.
The workshop and dialogue were jointly organised by the ASEAN Intergovernmental Commission on Human Rights in Thailand (AICHR-Thailand) and the ASEAN Commission on the Promotion and Protection of the Rights of Women and Children, Thailand (ACWC-Thailand), in collaboration with the Australian Government, under the auspices of the ASEAN-Australia Counter Trafficking (ASEAN-ACT), and support from the Organisation for Security and Co-operation in Europe (OSCE), in order to validate the draft regional policy on the intersection of disability and trafficking in persons. The draft policy was extensively researched and national consultative workshops were held across six ASEAN countries, including Cambodia, Indonesia, Laos, the Philippines, Thailand and Vietnam. At the same time, the dialogue will provide a platform for exchanging successful practice, experiences, sharing good lessons and challenges, focusing on key needs to address specific vulnerabilities for vulnerable populations, including women, children, persons with disabilities, indigenous peoples, and ethnic groups (migrants).
The event was attended by AICHR representatives, representatives of the Senior Officials Meeting on Social Welfare and Development (SOMSWD), ACWC representatives, representatives of the Senior Officials Meeting on Transnational Crime (SOMT), ASEAN Disability Forum (ADF) representatives, representatives from National Working Group/Council/ ASEAN Committee Against Trafficking in Persons, representatives of ASEAN civil society organisations (CSOs) working against human trafficking, including the Organisation of Persons with Disabilities (OPDs) and representatives of East Timor (ASEAN observers).