ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី អញ្ជើញជាអធិបតីដឹកនាំកិច្ចប្រជុំអន្តរក្រសួងកម្រិតថ្នាក់ដឹកនាំ ដើម្បីពិនិត្យ
នៅព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ៨រោច ខែមិគសិរ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៤ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តម កែវ រ៉េមី ទេសរដ្ឋមន្រ្តី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា បានអញ្ជើញជាអធិបតីដឹកនាំកិច្ចប្រជុំអន្តរក្រសួងកម្រិតថ្នាក់ដឹកនាំ ដើម្បីពិនិត្យ និងផ្តល់ធាតុចូលចុងក្រោយលើរបាយការណ៍ពិនិត្យជាសកលតាមកាលកំណត់ (UPR) ជុំទី៤ សម្រាប់កម្ពុជា នៅទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្រ្តី។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះ ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានស្វាគមន៍ចំពោះសមាជិក សមាជិការ ក្រុមការងារអន្តរក្រសួង ក៏ដូចជាបានលើកឡើងសង្ខេបពីយន្តការពិនិត្យជាសកលតាមកាលកំណត់ ដែលយន្តការនេះជាយន្តការរបស់ក្រុមប្រឹក្សាសិទ្ធិមនុស្ស បង្កើតឡើងក្នុងគោលដៅជំរុញឱ្យរដ្ឋជាសមាជិកពង្រឹងនូវស្ថានភាពសិទ្ធិមនុស្សក្នុងប្រទេសរបស់ខ្លួន ឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ តាមរយៈការដាក់របាយការណ៍បង្ហាញពីសមិទ្ធផលនានារបស់រដ្ឋសមាជិកតាមកាលកំណត់រយៈពី៤ឆ្នាំកន្លះ ទៅ៥ឆ្នាំ។
អង្គប្រជុំទាំងមូល ក៏ទទួលបាននូវការផ្តល់យោបល់ ក៏ដូចជាធាតុចូលមួយចំនួនបន្ថែម ពីសំណាក់ ឯកឧត្តម លោកជំទាវ មកពីតំណាងក្រសួង ស្ថាប័ននានា ដើម្បីធ្វើឱ្យរបាយការណ៍ UPR ជុំទី៤ សម្រាប់កម្ពុជានេះ មានព័ត៌មាន និងខ្លឹមសារគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។ គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា របាយការណ៍នេះនឹងត្រូវដាក់បញ្ជូនទៅក្រុមប្រឹក្សាសិទ្ធិមនុស្ស អង្គការសហប្រជាជាតិនៅចុងខែមករា ឆ្នាំនេះ។ កិច្ចប្រជុំបានបញ្ចប់ប្រកបដោយផែ្លផ្កា និងភាពស្និទ្ធស្នាល គួរជាទីមោទកៈ ៕

On the morning of Thursday, 4 January 2024, His Excellency Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee, chaired an inter-ministerial, leadership-level meeting to review and provide final input into the Cambodia’s Universal Periodic Review (UPR), the fourth cycle, at the Office of the Council of Ministers.
In the meeting, he welcomed the members of the inter-ministerial working group and briefed them on the UPR, which is a mechanism established by the Human Rights Council in order to urge member states to strengthen the human rights situation in their countries by submitting reports on their achievements over a period of four and a half to five years.
The entire meeting received suggestions and some additional input from the representatives of various ministries and institutions for making the content of the Cambodia’s UPR, the fourth cycle, comprehensive. It should be noted that the report is to be submitted to the UN Human Rights Council at the end of January this year.