សិស្សានុសិស្សនៅវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនរលាប្អៀរ ចូលរួមកម្មវិធីអប់រំផ្សព្វផ្សាយស្តីពី”សិទ្ធិមនុស្ស និងច្បាប់”រៀបចំឡើងដោយគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា
ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ៖ ដោយមានការយកចិត្តទុកដាក់ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស៉ពីឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រ៉េមី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) បានចាត់តាំងឯកឧត្តម អ៉ិត សាន សមាជិក និងជាប្រធាននាយកដ្ឋានអប់រំសិទ្ធិមនុស្ស តំណាងលោកជំទាវ ឆាំ ម៉ារី អនុប្រធាន និងជាអគ្គនាយិកានៃអគ្គនាយកដ្ឋានស៊ើបអង្កេត និងអប់រំសិទ្ធិមនុស្ស ដឹកនាំក្រុមការងារចុះអប់រំផ្សព្វផ្សាយស្តីពី «សិទ្ធិមនុស្ស និងច្បាប់ » ដល់សិស្សានុសិស្សចំនួន៩៦នាក់ ស្រី៧៣នាក់ នៅវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនរលាប្អៀរ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង នៅថ្ងៃចន្ទ ៨កើត ខែបឋមាសាឍ ឆ្នាំមមី អដ្ឋស័ក ២៥៧០ ដែលត្រូវនឹងថ្ងៃទី២២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៦។

Hun Sen Rolea B’ier High School Students Participated in CHRC-Organised Educational Session on “Human Rights and Law”
Hun Sen Rolea B’ier High School Students Participated in CHRC-Organised Educational Session on “Human Rights and Law” Kampong Chhnang province: HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), assigned HE Ith San, [CHRC] member and Director of the Department of Human Rights Education, representing HE Chham Mari, [CHRC] Vice President and Director General of the General Department of Investigation and Human Rights Education, to head a working group to Hun Sen Rolea B’ier High School, Kampong Chhnang, on Monday, 22 June 2026. The group delivered an awareness session on human rights and law to 96 (73 female) students. Topics included 1. Cambodia’s human rights protection mechanisms, 2. citizens’ rights and obligations, and 3. rights, freedoms, and laws. The school’s principal, management board, teachers, and students warmly welcomed this educational and outreach event, contributing significantly to its successful outcome.