គរុសិស្សនៅសាលាគរុកោសល្យ និងវិក្រឹតការខេត្តកំពង់ធំ ចូលរួមកម្មវិធីអប់រំផ្សព្វផ្សាយស្តីពី”សិទ្ធិមនុស្ស និងច្បាប់”រៀបចំឡើងដោយគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា
ខេត្តកំពង់ធំ ៖ ដោយមានការយកចិត្តទុកដាក់របស់ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី កែវ រ៉េមី ប្រធានគណៈកម្មាធិការសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា (គ.ស.ម.ក.) បានចាត់តាំងឯកឧត្តម វ៉ាន់ ច័ន្ទតារា សមាជិក គ.ស.ម.ក. ដឹកនាំក្រុមការងារចុះអប់រំផ្សព្វផ្សាយស្តីពី «សិទ្ធិមនុស្ស និងច្បាប់ » ដល់គរុសិស្សចំនួន៥៦នាក់ ស្រី៣៧នាក់ នៅសាលាគរុកោសល្យ និងវិក្រឹតការ ក្រុងស្ទឹងសែន ខេត្តកំពង់ធំ នៅថ្ងៃចន្ទ ១១កើត ខែពិសាខ ឆ្នាំមមី អដ្ឋស័ក ២៥៦៩ ដែលត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៦។
កម្មវិធីអប់រំផ្សព្វផ្សាយនេះទទួលបានការសហការស្វាគមន៍យ៉ាងល្អពីសំណាក់ លោកនាយក គណៈគ្រប់គ្រងសាលា លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងប្អូនៗគរុសិស្សដែលញ៊ាំងឱ្យការផ្សព្វផ្សាយនេះ ទទួលបានជោគជ័យប្រកបដោយផ្លែផ្កា៕

Student Teachers of Kampong Thom Provincial Teacher Training College Participated in CHRC-Organised Educational Session on “Human Rights and Law”
Kampong Thom province: HE Keo Remy, Senior Minister, President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), tasked HE Vann Chandara, CHRC member, with leading a working group to Teacher Training College, Krung Stung Sen, Kampong Thom province, on Monday, 27 April 2026, to conduct a “Human Rights and Law” awareness session for 56 (37 female) student teachers.
The session covered 1. Cambodia’s human rights protection mechanisms, 2. citizens’ rights and obligations, and 3. rights, freedoms, and laws.
The college’s director, management board, teachers, and student teachers warmly welcomed this educational and outreach event, contributing significantly to its successful outcome.